Nowa Sól też kontroluje przydomowe paleniska

22 lutego 2021, 11:36, Marcin Kluwak, redakcja@lubuskie24.pl
Znamy już wyniki kontroli palenisk przeprowadzonej przez Straż Miejską w Nowej Soli. 39 procent skontrolowanych gospodarstw wciąż ogrzewa pomieszczenia paliwem stałym – najczęściej niskiej jakości. Jest też dobra informacja – 61 procent to ogrzewanie na gaz lub prąd.

W okresie od 9 października 2020 roku do 5 lutego bieżącego roku wykonano ogółem 972 kontroli, w tym 446 stanowiły domy jednorodzinne, a 526 budynki wielorodzinne. W 596 przypadkach (61%) źródłem ciepła jest ogrzewanie gazowe lub elektryczne, w 376 przypadkach (39%) źródłem ciepła jest piec na paliwa stałe.

Problem wydobywającego się z kominów czarnego dymu w większości przypadków był związany z opałem słabej jakości lub złą jakością pieca (tzw. piece miałowe). Mieszkańcy tłumaczyli, że głównym czynnikiem stojącym na przeszkodzie odejścia od źródeł ciepła pochodzących z paliw stałych, jest bariera ekonomiczna. Mieszkańcy nie mają pieniędzy na wymianę pieca i niezbędnej instalacji w gospodarstwach domowych.

Magistrat wyciąga wnioski po tej kontroli. - Intensyfikujemy trwające prace nad przygotowaniem miejskiego programu dotacji do wymiany pieców „Żegnamy kopciuchy” i w najbliższych tygodniach dokonamy analizy możliwości budżetowych wpisania w latach 2022 – 2026 do Wieloletniej Prognozy Finansowej kwot na realizację tego programu. Równolegle kończymy procedurę przetargową na wyłonienie wykonawcy dokumentacji technicznych wymiany pieców w 100 lokalach komunalnych w ramach unijnego projektu – mówi Jacek Milewski, prezydent Nowej Soli.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości