Strażacy z Nowej Soli pokazywali dzieciom jak kruchy jest lód

25 lutego 2021, 10:09, redakcja@lubuskie24.pl
foto: KP PSP w Nowej Soli
Niskie temperatury w ostatnich dniach sprawiły, że akweny skute zostały lodem. Jest to sytuacja kusząca, zwłaszcza dzieci, do wejścia na ten lód i poślizgania się. Jednak wchodzenie na zamarznięte stawy czy rzekę jest skrajnie niebezpieczne. Z brzegu wydawać się może, że tafla lodu jest gruba i wytrzymała, to po zrobieniu kilku kroków okazać się może, że lód jest cienki i słaby.

Aby nie dochodziło do sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Soli wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Otyniu przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa na zamarzniętych akwenach, dla dzieci z Zespołu Szkół w Otyniu, gdzie w centrum miasta znajdują się stawy. Po zakończonej prelekcji strażacy wykonali pokaz ratowania tonącego za pomocą specjalistycznego sprzętu. Kolejną, podobną akcję strażacy z Nowej Soli przeprowadzili na akwenie „Kacza Górka”, w której uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2, w Nowej Soli. Dodatnia temperatura panująca na zewnątrz pokazała dzieciom, że chodzenie po cienkim lodzie może bezpośrednio zagrażać ich życiu.

Do akcji strażaków, przyłączyła się także nowosolska Policja. Przybyłe funkcjonariuszki poinformowały dzieci o konieczności noszenia elementów odblaskowych, które służą poprawie widoczności, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym oraz przedstawiły zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw w niewielkiej odległości od wody. Na zakończenie każde dziecko otrzymało odblask.

Nowosolscy strażacy przypominają, że osoba, pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie wyjść sama na brzeg, a po kilkuminutowym przebywaniu w lodowatej wodzie bardzo szybko traci siły, co w konsekwencji może doprowadzić do utonięcia.

Fotoreportaż


1/3 Zagrożenia na zamarzniętych akwenach

1/3 Zagrożenia na zamarzniętych akwenach

2/3 Zagrożenia na zamarzniętych akwenach

2/3 Zagrożenia na zamarzniętych akwenach

3/3 Zagrożenia na zamarzniętych akwenach

3/3 Zagrożenia na zamarzniętych akwenach

Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości