Ruszyła rehabilitacja dla osób po przebytym zakażeniu COVID-19

2 marca 2021, 12:16
fot. UMWL
W Torzymiu została uruchomiona rehabilitacja dla osób po przebytym zakażeniu COVID-19. Pierwsi pacjenci już w poniedziałek 1 marca rozpoczęli turnus rehabilitacyjny. Kolejni dołączą jeszcze we wtorek 2 marca.

- Pandemia COVID-19 to ogromne wyzwanie dla całej służby zdrowia. Poza bieżącymi działaniami, mającymi na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, ważna jest również pomoc dla osób, które przebyły już tę chorobę i borykają się z jej uciążliwymi skutkami. Dlatego tak istotna jest rehabilitacja pacjentów z problemami ze strony układu oddechowego – mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Pacjenci z ciężką i bardzo ciężką postacią zakażenia COVID-19 stanowią ok. 20 procent wszystkich zdiagnozowanych przypadków. Mają zaburzenia czynności układu oddechowego oraz problemy z kończynami po zakończeniu hospitalizacji. Mogą również mieć problemy w prawidłowym funkcjonowaniu w społeczeństwie, a także zaburzenia psychiczne, takie jak zespół stresu pourazowego.

Dlatego też dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19, Lubuskie Centrum Pulmonologii w Torzymiu realizuje rehabilitację w ramach prowadzonej w szpitalu rehabilitacji pulmonologicznej poszerzonej o zabiegi i ćwiczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów, którzy chorobę przechodzili bardzo różnie i różne odczuwają jej skutki.

W poniedziałek 1 marca do szpitala w Torzymiu zostało przyjętych pierwszych 15 pacjentów, natomiast we wtorek 2 marca kolejnych 15 osób rozpocznie swój turnus rehabilitacyjny. 

Szpital zapewnia swoim pacjentom usługi rehabilitacyjne dostosowane do ich wydolności, możliwości i potrzeb – zajmuje się tym wykwalifikowany personel składający się zarówno z lekarzy różnych specjalności (rehabilitacji, pulmonologii, kardiologii, geriatrii, ortopedii, onkologii), jak i zespół doświadczonych rehabilitantów.

35 łóżek dla pacjentów po przebytym COVID-19

Łącznie w zakresie rehabilitacji pulmonologicznej szpital posiada 35 łóżek. Znajdują się one w obiekcie zlokalizowanym w kompleksie leśno-parkowym, który wykorzystywany jest do prowadzenia w formie plenerowej ćwiczeń i zabiegów terapeutycznych. Sprzyja temu mikroklimat rzeki Ilanki, bardzo korzystny w leczeniu i rehabilitacji schorzeń pulmonologicznych. Jak zapewnia dyrekcja szpitala, w razie potrzeby liczba łóżek będzie zwiększana.

Jak długo trwa turnus rehabilitacyjny?

Długość pobytów w ramach rehabilitacji stacjonarnej określa NFZ. Turnusy trwają od 3 do 5 tygodni, przy czym rehabilitacja pulmonologiczna standardowo trwa 3 tygodnie i może być powtarzana w odstępach np. półrocznych, w zależności od potrzeb pacjenta. Choroby płuc najczęściej są przewlekłe i wymagają stałego leczenia, w tym także rehabilitacji minimum 1 raz w roku.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości