Zmiany na torach: z Krakowa przez Zieloną Górę do Berlina

26 listopada 2020, 16:52
Nowe połączenie do Berlina oraz wyższy standard podróżowania - to najważniejsze nowości dla województwa lubuskiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 13 grudnia 2020 roku.

W nowym rozkładzie mieszkańcy Zielonej Góry będą mogli korzystać z większej liczby pociągów PKP Intercity, będzie ich już 30. Podniesie się standard podróżowania, ponieważ znacząco zwiększy się udział kategorii InterCity (IC) wśród pociągów jeżdżących z i do stolicy województwa lubuskiego, co jest efektem programu inwestycyjnego PKP Intercity.

Nowością na torach będzie skład IC Wawel do Berlina. Jadący z Krakowa przez Katowice i Wrocław pociąg zapewni mieszkańcom Zielonej Góry codzienne połączenie ze stolicą Niemiec oraz największymi miastami na południu Polski. Z Zielonej Góry do Krakowa, a w drugim kierunku do Świnoujścia, będzie można dotrzeć także dzięki nowemu składowi IC Chełmoński.

Uruchomiony zostanie nowy pociąg IC Lubuszanin relacji Chełm – Zielona Góra z grupą wagonów bezpośrednich do Gorzowa Wielkopolskiego. Zapewni on dodatkową możliwość dojazdu do Poznania, Warszawy, Lublina i Chełma. Ze względu na planowane prace inwestycyjne na linii nr 358, przez część roku konieczne będzie uruchomienie zastępczej komunikacji autobusowej za pociągi, w tym IC Lubuszanin, na odcinku Zbąszynek – Zielona Góra Główna.

Skład IC Mehoffer łączący Kraków ze Szczecinem będzie mieć wydłużoną relację do Przemyśla, dzięki czemu Zielona Góra, Kostrzyn i Rzepin zyskają dodatkowe połączenie z Podkarpaciem. Międzynarodowy skład Berolinum z Warszawy do Frankfurtu przez Zbąszynek, Świebodzin i Rzepin zmieni kategorię z EIC na IC, co pozwoli na zachowanie wysokiego komfortu podróżowania za niższą cenę.

W nowym rozkładzie PKP intercity zaplanowało także jeszcze jedno nowe połączenie, którego start kursowania jest czasowo zawieszony ze względu na uwarunkowania związane z epidemią. Decyzja o dacie jego uruchomienia zostanie podjęta na podstawie prowadzonych na bieżąco analiz. Pociąg TLK Wyczółkowski połączy Zieloną Górę ze Świnoujście i Lublinem oraz Szczecinem, Wrocławiem i Kielcami.

Kursujący przez Kostrzyn, Rzepin i Zieloną Górę skład IC Swarożyc pojedzie w skróconej relacji Wrocław – Szczecin zamiast Katowice – Świnoujście, jak dotychczas.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości