Strażacy założyli „Ognistą Kroplę” i zachęcają do dołączenia

13 marca 2021, 15:30
fot. Anna Kluwak
Strażacy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie postanowili założyć klub „Honorowych Dawców Krwi Ognista Kropla”. W ten sposób chcą zachęcić inne osoby do oddawania krwi, która jest bardzo cenna i może uratować czyjeś życie.

Od poniedziałku 8 marca przy Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie funkcjonuje „Klubu Honorowych Dawców Krwi Ognista Kropla”. Inicjatywa ma umożliwić skuteczne organizowanie różnego rodzaju przedsięwzięć, mających na celu dzielenie się tym bezcennym darem jakim jest krew.

- Strażacy na co dzień niosą pomoc ludziom będącym w potrzebie. To właśnie oni bardzo często są pierwsi na miejscu zdarzenia niosąc pomoc tam, gdzie zagrożone jest ludzkie życie. Często biorą udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, wypadkach, w wyniku czego są osoby poszkodowane i ranne, które utraciły krew. To dzięki niej możemy cieszyć się życiem. Jest ona lekiem, którego nie można wyprodukować. Dlatego jedynym wyjściem w tej sytuacji jest dzielenie się cząstką siebie. Można śmiało rzecz, że jest to naszym obowiązkiem. Jest to kolejna forma naszej służby i oddania na rzecz dobra całego społeczeństwa. Oddając krew ratujemy życie drugiej osoby – przekonuje Tymoteusz Kopaczel, prezes klubu „ Honorowych Dawców Krwi Ognista Kropla”.

Osoby zainteresowane wstąpieniem do klubu proszę o zapoznanie się ze statutem „Klubu HDK Ognista Kropla przy KW PSP w Gorzowie”, wypełnienie deklaracji członkowskiej oraz przesłanie jej w oryginale pocztą tradycyjną na adres KW PSP w Gorzowie lub dostarczenie osobiście do siedziby komendy.

- Serdecznie zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane honorowym oddawaniem krwi, a w szczególności strażaków PSP, OSP oraz pracowników cywilnych PSP z terenu województwa lubuskiego do wstępowania w szeregi Klubu HDK Ognista Kropla przy KW PSP w Gorzowie – mówi Kopaczel. 

W akcjach honorowego oddawania krwi organizowanych przez klub będą mogli brać udział wszyscy chętni bez względu na przynależność do klubu. Szczegółowych informacji udziela prezes klubu Tymoteusz Kopaczel, tel. (95) 7338 342, e-mail: ognistakropla@straz.gorzow.pl.

Podstawowym celem działania klubu jest
- Dążenie do zwiększenia zapasów ilości krwi i jej składników na potrzeby krwiolecznictwa.

- Propagowanie i popularyzowanie idei honorowego krwiodawstwa wśród strażaków i pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej oraz członków ochotniczych straży pożarnych oraz innych członków zapisanych do klubu ze szczególnym podkreśleniem bezinteresowności tego działania.

- Organizowanie honorowego krwiodawstwa na terenie objętym działaniem klubu.

- Wcielanie w życie zasad statutu klubu.

Do podstawowych zadań klubu należy

- Systematyczne organizowanie zbiorowego i indywidualnego honorowego oddawania krwi wśród wszystkich członków klubu,we współpracy z placówkami publicznej służby krwi.

- Organizowanie doraźnych akcji honorowego krwiodawstwa w przypadkach nagłej potrzeby oraz wydarzeń nadzwyczajnych tj. próśb o zbiórkę krwi, wypadków, katastrof, klęsk żywiołowych itp.

- Organizowanie w sposób uroczysty wręczania odznak, odznaczeń oraz wyróżnień członkom klubu.

- Udzielanie wsparcia członkom klubu w procedurze składania wniosków o odznaczenia dla Honorowych Krwiodawców.

- Otaczanie należytą troską i opieką członków klubu oraz udzielanie im pomocy w trudnych sytuacjach życiowych.
- Integracja honorowych dawców krwi zrzeszonych w klubie przy KW PSP w Gorzowie  z innymi klubami na terenie Polski.

- Udział w realizacji innych zadań o charakterze edukacyjnym, prewencyjnym i społecznym.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości