Harrym po lubuskich torach w rocznicę Wielkiej Ucieczki

15 marca 2021, 14:05, Marcin Kluwak, redakcja@lubuskie24.pl
źródło: Stowarzyszenie Miłośników Kolei Ok1
Tom, Tom`ek, Dick i Harry - zabytkowe pociągi przewiozą mieszkańców południowych granic województwa lubuskiego. Już w najbliższy weekend 19-21 marca historyczne pociągi odwiedzą Żary, Bieniów i Żagań.

Przejazdy organizuje TurKol, a na przejazd historycznymi pociągami wokół Żagania i Żar zapraszają Stowarzyszenie Miłośników Kolei Ok1, Muzeum Obozów Jenieckich oraz Burmistrz Miasta Żagań. Wszystko to odbędzie się w kolejną rocznicę ucieczki jeńców z obozu Stalag Luft3.

Przejazd odbędzie się na pokładzie historycznego składu pociągu z oliwkowymi wagonami 1 klasy z lokomotywą spalinową z lat 80. XX wieku, a także zabytkowymi wagonami 3 klasy z drewnianymi ławeczkami! Będzie też Wars!

Co wydarzyło się w Żaganiu podczas II wojny światowej?
W kwietniu 1943 r. grupa kilkuset jeńców rozpoczęła prace przy kopaniu tuneli, którymi zamierzali uciec z obozu. Jeden z tuneli, nazwany "Harry", miał ok. 110 m długości i biegł na głębokości 10 m. W jego ciasnym wnętrzu (ok. 0,5 m wysokości i niecałe 0,5 m szerokości) ułożono drewniane szyny, po których jeździły wagoniki wywożące urobek. Tunel był oświetlony i wentylowany! W nocy z 24 na 25 marca 1944 r. "Harrym" uciekło 80 jeńców. Szeroko zakrojona akcja poszukiwawcza podjęta przez Niemców doprowadziła do ujęcia 77 z nich. Dwóm Norwegom oraz jednemu Holendrowi ucieczka się powiodła. Pięćdziesięciu ujętych jeńców Niemcy rozstrzelali. Wśród nich było sześciu Polaków.
Źródło: polskaniezwykla.pl

Ilość dostępnych biletów na przejazd pociągami jest ograniczona. Szczegóły na stronie turkol.pl


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości