Niemcy uznali Polskę za kraj wysokiego ryzyka. Ważne zmiany na granicy

20 marca 2021, 10:32, redakcja@lubuskie24.pl
fot. archiwum
Niemiecki rząd zakwalifikował Polskę do obszarów o wysokiej zachorowalności. To oznacza, że od niedzieli 21 marca zostanie wprowadzony obowiązek posiadania negatywnego testu dla osób wjeżdżających do Niemiec, które do tej pory były z tego zwolnione. Testy nie są wymagane jednak m.in. przy tranzycie.

Ważne zmiany na granicy z Niemcami. Wszystko przez to, że niemiecki rząd uznał Polskę jako kraj wysokiego ryzyka w związku z COVID-19. To oznacza, że od północy w niedzielę 21 marca zostanie wprowadzony obowiązek posiadania negatywnego testu dla osób, które były do tej pory z tego obowiązku zwolnione - pracownicy transgraniczni, uczniowie, studenci a także osoby odwiedzające rodzinę pierwszego stopnia.

Od niedzieli każda z tych grup osób będzie się musiała legitymować negatywnym wynikiem testu nie starszym niż 48h wykonanym przed wjazdem do Niemiec. Dla pracowników, uczniów i studentów Brandenburgii, obowiązują inne regulacje (dwa testy na tydzień). Natomiast dla osób jednorazowo wjeżdżających do Brandenburgii na maksymalnie 48 h wymagany będzie tylko jeden test.  Aktualnie wymogi Instytut Roberta Kocha spełniają testy PCR, LAMP, TMA i szybkie testy antygenowe.

We Frankfurcie na Odrą, tuż po zjeździe z mostu granicznego zostały ustawione kontenery centrum testowania COVID-19. Oprócz testów na granicy Słubice/Frankfurt nad Odrą, będzie można je wykonać również na autostradzie A2/A12 w Świecku oraz na przejściu Gubin/Guben. Testy mają być dostępne dla wszystkich przekraczających granicę  oraz bezpłatne tylko dla osób ubezpieczonych w Niemczech. Dla pozostałych osób koszt testu to 100 zł.

Z posiadania negatywnego wyniku testu zwolnione są wyłącznie:

- dzieci do 6 roku życia

- osoby, które ze względów zawodowych transportują przez granicę osoby, rzeczy, towary lub pocztę, o ile przebywają w Niemczech nie więcej niż 72h 

- osoby przejeżdżające tranzytem przez Brandenburgię lub które jechały przez Polskę jedynie tranzytem.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości