Święta Wielkanocne bez tradycyjnej święconki

26 marca 2021, 14:34
Drugi rok z rzędu święta Wielkanocne odbędą się w cieniu pandemii koronawirusa. Z powodu dużej liczby osób zakażonych COVID-19 i wprowadzonych w całym kraju obostrzeń, w sobotę 3 kwietnia nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów.

W piątek 26 marca kuria diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ogłosiła wskazania dotyczące celebracji liturgicznych w Wielkim Tygodniu i Wielkanocy w czasie pandemii koronawirusa. Jak przekazał ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii, liturgia Wielkiego Tygodnia będzie sprawowana z zachowaniem reżimu sanitarnego i obowiązujących limitów wiernych w kościołach. Każdy wierny ma również obowiązek zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczki.

Największą jednak zmianą będzie to, że w Wielką Sobotę 3 kwietnia nie odbędzie się święcenie pokarmów. Dla wielu osób pójście z koszyczkiem do kościoła to jedna z najważniejszych rzeczy w trakcie Wielkanocy. Oczywiście oprócz rodzinnego spotkania przy stole w niedzielny poranek.

- W Wielką Sobotę tradycyjne błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny w kościołach i na zewnątrz świątyń jest odwołane. Jedynie biskup diecezjalny pobłogosławi pokarmy w gorzowskiej katedrze. Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi o godz. 11.00 gorzowska telewizja. Wiernych, którzy chcą pobłogosławić pokarmy wielkanocne, zachęcamy do korzystania z tej transmisji. Wspólna modlitwa z biskupem oraz gest błogosławieństwa wykonany przez jednego z domowników obejmie pokarmy przygotowane w domach do pobłogosławienia. Błogosławieństwo pokarmów może się odbyć także w gronie domowników przed śniadaniem niedzielnym. – mówi ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii.

Jeżeli chodzi o Wielki Czwartek, to msza krzyżma zostanie odprawiona o godz. 10 w gorzowskiej katedrze. Weźmie w niej udział jedynie niewielkie grono wyznaczonych kapłanów oraz osób posługujących. Celebracje mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, Liturgii ku czci Męki Pańskiej w Wielki Piątek i Wigilii Paschalnej w Wielką Noc sprawowane pod przewodnictwem biskupa w gorzowskiej katedrze transmitowane będą od czwartku do soboty o godz. 19 przez gorzowską telewizję.

- W Wielki Czwartek wieczorem mszę Wieczerzy Pańskiej sprawuje się bez obrzędu obmycia nóg. Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji (tzw. „ciemnicy”) przenosi się tylko przy udziale najbliższej asysty, bez udziału wiernych Kaplicę adoracji, tzw. „ciemnicę”, należy urządzić w miejscu, w którym wierni będą mogli zachować zasadę dystansu oraz w sposób skromny, aby w przygotowania angażować jak najmniejszą liczbę osób. Te samy zasady należy zachować w odniesieniu do Grobu Pańskiego – tłumaczy Sapieha.

Z kolei w niedzielę wielkanocną 4 kwietnia nie odbędzie się procesja rezurekcyjna. 


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości