Grozili porwaniem dziecka i spaleniem firmy. Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty

7 kwietnia 2021, 08:39
fot. CBŚP
Policjanci Centralnego Biura Śledczego przy wsparciu funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie doprowadziło do ustalenia 4 mężczyzn w związku z usiłowaniem wymuszenia rozbójniczego. Według śledczych sprawcy zażądali od pokrzywdzonego zwrotu rzekomego długu, grożąc przy tym uprowadzeniem dziecka i spaleniem firmy bliskiej osoby. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gorzowie 3 osoby zostały tymczasowo aresztowane.

Sprawa zaczęła się, gdy 3 mężczyzn zażądało od pokrzywdzonego kilkudziesięciu tys. zł zwrotu rzekomego długu, grożąc przy tym uprowadzeniem dziecka oraz spaleniem firmy członkowi jego rodziny w przypadku odmowy spłaty. Policjantom z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie i Centralnego Biura Śledczego Policji udało się zatrzymać trzy osoby, natomiast w sprawie jest czterech podejrzanych.

- Priorytetem dla policjantów było bezpieczeństwo pokrzywdzonego i jego rodziny, bardzo ważne było również ustalenie i zatrzymanie podejrzanych. W wyniku podjętych czynności ustalono i przesłuchano świadków, zabezpieczono nagrania z monitoringów, docierano do wciąż nowych informacji, które dokładnie analizowano. Działania były prowadzone w wielu województwach naszego kraju. Do akcji wkroczyli także policjanci z komend w Warszawie, Gdańsku, Lublinie, Rzeszowie oraz z Zarządu III CBŚP. Funkcjonariusze pracując pod ogromną presją czasu, dbając o bezpieczeństwo pokrzywdzonych, jednocześnie weryfikowali wszelkie informacje mogące doprowadzić do zatrzymania sprawców. Dzięki zastosowaniu dostępnych metod i technik ustalono, że w sprawę może być zamieszanych kilka osób – opowiada Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Zatrzymanie nastąpiło w tym samym momencie w kilku miejscach Polski – w Warszawie, Gdyni i w województwie lubuskim. Działania zostały przeprowadzone przez policjantów CBŚP, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA" i Samodzielnego Pododdziału Kontretrrorystycznego Policji w Warszawie. 

Czterem podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz usiłowania wymuszenia rozbójniczego. Grozi im do 15 lat więzienia. Wobec trzech podejrzanych gorzowski sąd, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Fotoreportaż


1/3 Zatrzymanie mężczyzn z grupy przestępczej

1/3 Zatrzymanie mężczyzn z grupy przestępczej

2/3 Zatrzymanie mężczyzn z grupy przestępczej

2/3 Zatrzymanie mężczyzn z grupy przestępczej

3/3 Zatrzymanie mężczyzn z grupy przestępczej

3/3 Zatrzymanie mężczyzn z grupy przestępczej

Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości