Za rok z Nowej Soli zniknie 100 kopciuchów

30 listopada 2020, 14:01
Nowa Sól w województwie lubuski znalazła się w niechlubnej statystyce miasta z najbardziej rakotwórczym powietrzem w 2019 roku. Tak wynika z badań udostępnionych przez Polski Alarm Smogowy. W mieście potrzebna jest pilna wymiana tzw. kopciuchów.

Według raportu wojewódzkiego Rocznej Oceny Jakości Powietrza przeprowadzonego przez Generalną Inspekcję Ochrony Środowiska, Nowa Sól znalazła się w czołówce polskich miast, w których średnioroczne stężenie benzopirenu jest najwyższe. Norma to 1 ng/m3 powietrza, w Nowej Soli granice bezpieczeństwa zostały przekroczone 7-krotnie.

Dlatego też władze miasta chcą do 2022 roku wymienić piece w 100 mieszkaniach komunalnych, które zostały wytypowane przez miejscowy Zakład Usług Mieszkaniowych. - W najbliższym czasie ogłosimy przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej dla tego zadania. Sam proces wymiany rozpoczniemy w połowie przyszłego roku. Tym samym robimy pierwszy krok w kierunku poprawy jakości powietrza w naszym mieście – informuje Jacek Milewski, prezydent Nowej Soli.

Miasto realizuje projekt  »Ekologicznie w mieście – poprawa efektywności energetycznej poprzez wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych – etap I«. Pieniądze na ten cel, w kwocie prawie 1 milion złotych Nowa Sól otrzymała w ramach dofinansowania z RPO L2020.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości