Działki ROD są w cenie. Najdroższe kosztują nawet 30 tysięcy złotych!

16 kwietnia 2021, 10:17, Marcin Kluwak, lubuskie24.pl
Kolejny rok z rzędu serwisy ogłoszeniowe zalewają oferty sprzedaży ogródków działkowych. Ofert nie brakuje, ale wyraźnie widać, że przez pandemię ceny działek ROD znacząco wzrosły. Jeszcze w ubiegłym roku średnia cena ogródków działkowych w mieście wynosiła 6-9 tys. zł, teraz jest to 14-16 tys. zł.

Ogródki działkowe, to wciąż dla wielu osób miejsce pod uprawę warzyw i owoców, jednak coraz więcej Lubuszan traktuje działkę jako miejsce wypoczynku, rodzinnego grilla czy imprez ze znajomymi. Dlatego w czasie pandemii koronawirusa, kiedy wielu osobom brakuje wyjazdu na weekend w góry czy nad morze, coraz popularniejsze stają się ogródki działkowe. Taka tendencja utrzymuje się już drugi rok z rzędu. Teraz przed majówką, kiedy wciąż pozostają zamknięte hotele oraz restauracje, ogródki działkowe są na wagę złota. Porównując ceny sprzedaży działek ROD na popularnym serwisie ogłoszeniowym olx, widać, że ceny znacząco wzrosły względem ubiegłego roku.

Dla przykładu wiosną 2020 roku najtańszą działkę rekreacyjną w Gorzowie czy Zielonej Górze można było kupić już za 3 tys. zł, jednak nie było na niej nic poza drzewkami owocowymi i miejscem na warzywa. Natomiast średnia cena działek ROD z dostęp do wody lub prądu oraz altanką wynosiła 6-9 tys. zł. Były również oferty dla osób bardziej wymagających za 25-35 tysięcy złotych. Za tę cenę można było kupić piękną działkę o powierzchni 300 m kw. z murowanym domkiem letniskowym, w którym była doprowadzona woda oraz instalacja elektryczna.

A jak jest w tym roku? Jest też oferta za 5 tys. zł za działkę na Zawarciu za stadionem żużlowym z altanką i wodą oraz murowanym grillem czy za 8,5 tys. zł za działkę przy ul. Walczaka z drzewami i krzewami owocowymi oraz altanką i namiotem pełniącym funkcję szklarni.

Ale już w Zielonej Górze najtańsza działka kosztuje 8000 złotych (bez złotówki) i to jest kawałek ziemi ze starą, zniszczoną altanką, 2-3 drzewka i przyłącze wodne w ROD Wilkanowo.

Wypasiona działka w ROD 35-lecia, mając powierzchnię 380 metrów kwadratowych, kosztuje 29 tysięcy złotych! Tu mamy za to wiele drzewek i krzewów owocowych: czereśnie, gruszki, maliny, jabłka. Na terenie działki znajdziemy też prawdziwą plażę! Jak czytamy w ogłoszeniu, przy trawniku o powierzchni 340 metrów kwadratowych znajduje się plaża z morskim piaskiem z Łeby o powierzchni około 15m2 obsadzona morską trawą. Do tego właściciel dodaje dwie sofy z palet. Do tego altanka, szopki, kompostownik, dwa oczka wodne, toaleta, taras, stół z ławkami.

Jednak najwięcej ofert jest w przedziale cenowym 14-16 tys. zł. Za 14 tys. zł można kupić działkę typowo rekreacyjną, na której znajduje się murowana altanka i kilka drzewek owocowych. Jest również wędzarnia, ślizgawka, huśtawka na drzewie, ogrodzony kącik wypoczynkowy, kompostownik oraz studnia.

Działkowcy przyznają wprost, że widać znaczy wzrost cen działek z uwagi na zainteresowanie, które spowodowane jest obecną sytuacją pandemiczną i tym, że ludzie chcą móc gdzieś wypocząć.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości