Masz za dużo jedzenia? Zostaw w jadłodzielni!

20 kwietnia 2021, 10:50, Marcin Kluwak
foto: Jadłodzielnia Żagań
Masz za dużo jedzenia? W lodówce zalega sałatka lub obiad? Przynieś go do jadłodzielni. W Żaganiu – wzorem innych miast naszego regionu – ruszył społeczny punkt, w którym możemy zostawić lub wziąć jedzenie. Nie ma znaczenia, czy jesteś biedny, czy bogaty. Korzystać może każdy.

- Wyszło ci za dużo ? Zapakuj szczelnie w jednorazówkę lub słoik, opisz w domu lub na miejscu kiedy posiłek przygotowałaś/łeś i przynieś. Umieść w lodówce lub na półkach i zje to ktoś inny ze smakiem i pomyśli o Tobie ciepło – przekonują pomysłodawcy uruchomienia w Żaganiu jadłodzielni. Jednym z nich jest Adrian Hekert, żagański społeczni, zaangażowany w wiele inicjatyw pomocowych.

- Jadłodzielnia funkcjonuje w założeniu 24h/dobę dla każdego. I dla darczyńcy i dla pobierającego dobra. Główne założenie,to nie marnowanie jedzenia. Na produkty suche jest "półeczka" a na wymagające chłodzenia lodówka przeszklona. Przy zostawianiu sałatki należy wypełnić bilecik, na który wpisuje się datę wykonania – mówi Adrian Hekert.

Jadłodzielnia znajduje się przy wejściu do żagańskiego OPS przy ulicy Włókniarzy 3 – jest to dawna ulica Wincentego Pstrowskiego. Szafa dla potrzebujących ustawiona jest naprzeciwko Biedronki.

W grudniu 2020 społeczna lodówka pojawiła się w Bytomiu Odrzańskim. Była to inicjatywa Fundacji Fala, na której czele stoi społeczniczka Maja Nowak.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości