Zamiast drzew, będzie nowa droga

30 listopada 2020, 15:55
Wykonawca rozbudowy drogi krajowej nr 22 w Gorzowie przystąpił do kolejnego etapu robót. Firma zajmuje się obecnie wycinką drzew i krzewów przy ul. Walczaka i Zawackiej. Pod topór pójdzie 737 drzew oraz 23 krzewy.

Pod koniec listopada prace przy rozbudowie drogi krajowej nr 22 w Gorzowie wkroczyły w kolejny etap. Firma Budomex S.A., wykonawca inwestycji wyciął drzewa przy ul. Zawackiej, natomiast przy ul. Walczaka zajął się demontażem torowiska tramwajowego od ronda Gdańskiego do pętli na Silwanie. Również przy ul. Walczaka, ale na odcinku z ul. Szarych Szeregów do wysokości stacji paliw Orlen zostały ścięte pierwsze drzewa i krzewy, które znajdowały się na pasie zieleni, gdzie będzie biegła druga jezdnia ul. Walczaka.

Teraz, wycinka drzew na wylocie na Strzelce Krajeńskie ruszyła pełną parą i firma zajmuje się ścinaniem wielkich lip rosnących przy krawędzi jezdni. To właśnie w tym miejscu zostanie poprowadzone torowisko tramwajowe, które według projektu, ma znajdować się pomiędzy jezdniami ul. Walczaka. Co istotne, drzewa zostaną ścięte po obu stronach jezdni, tak aby wykonawca mógł wybudować wzdłuż drogi chodniki i ścieżki rowerowe. Natomiast po zakończeniu inwestycji, wykonawca dokona nasadzeń zastępczych.

- W ramach całego zadania inwestycyjnego pod nazwą "Modernizacja wschodniego wylotu DK nr 22 w Gorzowie" istniała konieczność wycięcia 737 drzew oraz 23 krzewów. Na działania te wykonawca uzyskał odpowiednie decyzje środowiskowe i pozwolenia – podkreśla Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Jak będzie wyglądała DK22 w Gorzowie?

Rozbudowa drogi krajowej nr 22 w Gorzowie w ciągu ul. Walczaka, Zawackiej i Łukasińskiego to koszt 73 mln 998 tys. zł. Dwupasmowa DK22 powinna być gotowa do stycznia 2022 roku. Zakres przebudowy obejmuje budowę drugiej jezdni w ul. Walczaka na odcinku od granic miasta do ronda Gdańskiego wraz z rozbudową ronda i przebudową torowiska tramwajowego, budowę drugiej jezdni ul. Zawackiej wraz z przebudową skrzyżowania ul. Zawackiej i ul. Łukasińskiego z nowo projektowaną drogą. A także budowę drugiej jezdni ul. Łukasińskiego.

Prace obejmują również przebudowę i budowę torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu pasa dzielącego ul. Walczaka od ronda Gdańskiego do ul. Fieldorfa-Nila wraz z przebudową pętli i budową krańcówki. Zostaną wybudowane również ścieżki rowerowe, nowe chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. Ciekawostką jest to, że pojawią się dwa nowe ronda turbinowe. Zostaną wybudowane na skrzyżowaniu ul. Walczaka i ul. Fieldorfa-Nila oraz ul. Walczaka i Szarych Szeregów. Natomiast zwykłe rondo zostanie wybudowane na skrzyżowaniu ul. Zawackiej i Łukasińskiego.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości