Kolejna ewakuacja pacjentów ze szpitala w Skwierzynie [zdjęcia]

21 kwietnia 2021, 15:09
fot. Lubuska policja
Sytuacja w szpitalu w Skwierzynie pozostaje trudna, dlatego też doszło do ewakuacji kolejnych 15 pacjentów zakażonych COVID-19 do innych placówek medycznych na terenie województwa lubuskiego. Ewakuacją i transportem zajęli się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz „Czarnej Dywizji”.

Sytuacja w szpitalu w Skwierzynie nadal pozostaje bardzo trudna i z tego względu konieczna była kolejna ewakuacja pacjentów szpitala. Do pierwszej ewakuacji pacjentów doszło na początku kwietnia o czym pisaliśmy w artykule „Terytorialsi ewakuowali pacjentów ze szpitala w Skwierzynie”.

Operacja odbyła się na wniosek wojewody lubuskiego i polegała na przetransportowaniu 15 pacjentów zakażonych koronawirusem do placówek medycznych w Świebodzinie i Kostrzynie nad Odrą. Działania wojska zostały przeprowadzone szybko, sprawnie, z największą wrażliwością, empatią i przy jak najmniejszych niedogodnościach dla pacjentów. 

- Ewakuacja była nietypowa, ponieważ wiązała się z koniecznością przygotowania tego delikatnego przedsięwzięcia w zaledwie 2 godziny. W tym krótkim czasie musieliśmy zorganizować cała operację, co udało się ze względu na doświadczenie jakie w tego typu akcjach posiadają już żołnierze skwierzyńskiego batalionu WOT  i 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. – podkreśla  ppor. Krzysztof Ciupak ze 151 batalionu lekkiej piechoty. 

Sprawne działanie udało się zapewnić dzięki połączeniu działań wojska z policją i pogotowiem ratunkowym. W tej sytuacji żołnierze różnych jednostek działali jako tzw. Zespół Interwencji Kryzysowej (ZIK), które powstały dokładnie rok temu, 20 kwietnia 2020r roku w każdym województwie na bazie jednostek WOT i wojsk operacyjnych. 


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości