Ogromne składowisko opon w lesie. Leśnicy szukają sprawcy [film i zdjęcia]

22 kwietnia 2021, 11:38, Marcin Kluwak
foto: Nadleśnictwo Lubsko
Ogromne ilości opon znaleźli w lesie pomiędzy Brodami a Zasiekami w powiecie Żarskim leśnicy z nadleśnictwa Lubsko. Ktoś pozbył się opon składowanych przez wiele lat. Nielegalne składowisko zostało znalezione 100 metrów od drogi 298. Leśnicy szukają sprawców.

W dużej stercie widoczne są przede wszystkim zużyte opony różnego typu: dużych samochodów ciężarowych, samochodów osobowych oraz mniejszych pojazdów. Między oponami znajduje się także zużyta wełna mineralna, stara papa rozbiórkowa oraz folie.

Stan odpadów wskazuje na to, że zanim zostały podrzucone do lasu, to musiały być wczesnej składowane przez dłuższy czas (nawet przez kilka lat) w innym miejscu. Na jednej z opon widnieje data: 29.03.2013.

Czystość, w różnych miejscach w lesie, jest sprawdzana na bieżąco przez miejscowych leśniczych oraz Straż Leśną, a – w razie potrzeby – zaśmiecone miejsca są sprzątane, głównie przez Zakłady Usług Leśnych. Często też sami leśnicy zbierają śmieci. W 2020 r. w lubskich lasach zostały zebrane 403 m3 śmieci, co kosztowało Nadleśnictwo Lubsko 50 tys. złotych.

Lasy Państwowe każdego roku na sprzątanie terenów leśnych wydają ok. 20 mln zł. Z leśnych ostępów wywożonych jest ok. 115 tys. m3 odpadów. To ponad 1000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami!

Dlatego też leśnicy zwracają się o pomoc w ustaleniu sprawcy. Każda informacja na ten temat może być pomocna w wykryciu i ukaraniu leśnego śmieciarza. Ktokolwiek wie, do kogo mogłyby należeć porzucone opony, proszony jest o kontakt telefoniczny z nadleśnictwem Lubsko pod numerem telefonu 68 372 04 00

Fotoreportaż


1/5 Ogromne ilości opon trafiły do lasu

1/5 Ogromne ilości opon trafiły do lasu

2/5 Ogromne ilości opon trafiły do lasu

2/5 Ogromne ilości opon trafiły do lasu

3/5 Ogromne ilości opon trafiły do lasu

3/5 Ogromne ilości opon trafiły do lasu

4/5 Ogromne ilości opon trafiły do lasu

4/5 Ogromne ilości opon trafiły do lasu

5/5 Ogromne ilości opon trafiły do lasu

5/5 Ogromne ilości opon trafiły do lasu

Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości