Są pieniądze na wyposażenie szpitala dla najmłodszych Lubuszan

23 kwietnia 2021, 15:16, Marcin Kluwak
foto: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze
15 milionów złotych zostało przekazane na uruchomienie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. To ważna decyzja, bo pieniądze będą przeznaczone na wyposażenie lecznicy dla najmłodszych Lubuszan. Obecnie centrum jest przekształcone na szpital covidowy, ale już niebawem zacznie przyjmować docelowych pacjentów.

Ze względu na trudną sytuację epidemiczną od grudnia w budynku Centrum funkcjonuje szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19. Jednak mimo to trwają przygotowania do uruchomienia szpitala dziecięcego. - Pomimo panującej pandemii, szpital znajduje się w szczytowej fazie realizacji dużych, historycznych inwestycji, których nie mógł wcześniej wykonać. Przyspieszyliśmy bardzo budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. W ubiegłym roku, 6 grudnia zakończyliśmy tę inwestycję. Jednak ze względu na trudną sytuację epidemiczną oddaliśmy obiekt na Szpital Tymczasowy. To było bardzo dobre rozwiązanie, gdyż Lubuszanie nie leczą się na stadionach czy w halach sportowych, ale w prawdziwym szpitalu - mówiłą marszałek Elżbieta Anna Polak.

W tegorocznym budżecie UMWL zapisał kwotę 15 mln zł, aby jeszcze w tym roku uruchomić Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. - Tworzymy też zespół dla małych pacjentów i ich mam. Mamy przygotowany doskonały plan rozwoju szpitala – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak. Pieniądze na wyposażenie Centrum mogły trafić do szpitala dużo wcześniej. - Ten proces przekazania środków był utrudniony, ponieważ 15 lutego br. sesja sejmiku została przerwana przez przewodniczącą, następnie na kolejnych sesjach również nie można było podjąć uchwały w sprawie skierowania tych środków do Szpitala Uniwersyteckiego, a także na programy profilaktyki raka i inne zadania związane z ochroną zdrowia w czasie pandemii. W związku z tym dopiero dziś możemy podpisać umowę – poinformowała E. Polak.

Warto podkreślić, że Centrum Zdrowia Matki i Dziecka to nie jedyna duża inwestycja realizowana w Szpitalu Uniwersyteckim. - W tym czasie realizujemy także termomodernizację szpitala za kwotę 51,5 mln zł – 41,2 mln zł przekazał samorząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i z własnych środków. Ważny jest też projekt dotyczący intensywnej terapii. Planujemy również budowę parkingu, na ten cel mamy również zabezpieczone środki. Mimo światowej pandemii Szpital Uniwersytecki się rozwija – zapewniła marszałek. Za środki przekazane przez samorządy szpital zakupi m.in. zabudowę meblową, sprzęt komputerowy, stoły operacyjne, łóżka porodowe, inkubatory, aparaty KTG, aparaty do badań urodynamicznych, lasery urologiczne itd. Środki na wyposażenie Centrum poza samorządem województwa przekazały także: miasto Nowa Sól (250 tys. zł) oraz Gmina Otyń (20 tys. zł) W ubiegłym roku 1 mln zł wsparcia przekazało także miasto Zielona Góra, jednak w związku z funkcjonowaniem szpitala tymczasowego zielonogórska lecznica musiała je zwrócić. W tym roku miasto nie zadeklarowało ponownie chęci wsparcia.

Już teraz mali Lubuszanie mogą liczyć na specjalistyczną opiekę. - W naszym oddziale wykonujemy szereg procedur operacyjnych na najwyższym poziomie. Zajmujemy się chirurgią dziecięcą, urologią, traumatologią, chirurgią noworodka. Operujemy tak naprawdę pacjentów od pierwszego dnia życia do 18 roku życia, od wcześniaków, które ważą 400 g do nastolatków. Jesteśmy jednym z wiodących ośrodków w Polsce jeżeli chodzi o urologię dziecięcą. Pacjenci do nas przyjeżdżają nie tylko z naszego regionu, ale z całej Polski. Ważne jest też to, że mali pacjenci nie muszą już szukać pomocy w innych regionach, bo otrzymają ją w Lubuskiem, na najwyższym poziomie. – poinformował profesor Marcin Polok.

Łączna wartość projektu to 148 mln zł. 103,6 mln zł to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie-2020, 41,6 mln zł to dotacja z budżetu Województwa Lubuskiego, a 2,7 mln zł to wkład własny szpitala. 

Fotoreportaż


1/7 Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

1/7 Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

2/7 Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

2/7 Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

3/7 Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

3/7 Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

4/7 Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

4/7 Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

5/7 Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

5/7 Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

6/7 Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

6/7 Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

7/7 Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

7/7 Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości