W Gubinie od marca podwyżka opłat za wywóz śmieci

4 stycznia 2021, 10:22, Marcin Kluwak, redakcja@lubuskie24.pl
źródło: shutterstock
33 złote za osobę zapłacą mieszkańcy Gubina za wywóz odpadów. Tak drastyczna podwyżka wejdzie w życie od 1 marca 2021 roku. Teraz gubinianie płacą 24 złote.

Pod koniec roku gubińscy radni zadecydowali o podwyżce cen opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Podczas sesji przeprowadzonej on-line, rozgorzała dyskusja na ten temat. Niektórzy radni wnioskowali nawet o zdjęcie tej uchwały z porządku obrad. To jednak nie spotkało się z aprobatą większości i projekt ostatecznie przegłosowano.

- 13000 osób będzie płaciło za śmieci, a mieszkańców Gubina jest ponad 16 000. 3 000 mieszkańców Gubina będzie korzystało z tej usługi nieodpłatnie, a my wszyscy będziemy tak dużo za to płacić. Jest jeszcze czas, abyśmy zdecydowali jak uszczelnić ten system, aby. Może trzeba podjąć decyzję, żeby przejść na system opłat uzależniony od zużycia wody. Jeżeli uszczelnimy system i 3000 osób zacznie płacić za śmieci, nie będziemy musieli podnosić teraz cen – apelowała radna Teresa Zajkowska.

Ta argumentacja nie znalazła zrozumienia wśród gubińskich radnych, ponieważ jak wyliczył jeden z nich, taniej już nie będzie. Podwyżka jest nieunikniona, a każdy miesiąc zwłoki w podjęciu uchwały to dziura budżetowa na poziomie około 100 tysięcy złotych.

Ostatecznie, za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. Oznacza to, że od 1 marca mieszkańcy Gubina zapłacą za śmieci 33 złote za osobę. Jeżeli ktoś nie będzie wywiązywał się z obowiązku segregacji, cena może wzrosnąć do 66 złotych.

Miasto nie ma jeszcze ustalonych cen za wywóz nieczystości stałych. Ostatni przetarg został unieważniony, ponieważ ceny były zbyt wygórowane. Gdyby Gubin zgodził się na propozycje PUM, to każdy mieszkaniec musiałby zapłacić nawet 42 złote miesięcznie.

Ile kszotuje wywóz śmieci w Twojej gminie? Sprawdź nasze zestawienie: Podwyżki cen śmieci w 2021 roku. Kto zapłaci więcej?


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości