Podwyżki cen śmieci w 2021 roku. Kto zapłaci więcej?

26 grudnia 2020, 19:29
Śmieci – jest ich więcej i są coraz droższe. Od 1 stycznia w wielu gminach na terenie województwa lubuskiego obowiązywać będą nowe, o wiele wyższe stawki za odbiór odpadów. Drogo jest w gminach zrzeszonych w związku Eko-Przyszłość, a najwięcej zapłacą mieszkańcy gminy Sulechów. Na drugim biegunie jest mała gmina wiejska z powiatu międzyrzeckiego.

Oto zestawienie wszystkich gmin z terenu województwa lubuskiego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby dane były jak najbardziej aktualne. Jeżeli coś się nie zgadza – prosimy o informacje na adres redakcja@lubuskie24.pl, natychmiast poprawimy.

Babimost: Od 1 stycznia 2021 roku mieszkańcy płacić będą 30,00 zł miesięcznie na jednego mieszkańca, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Babimost zastosował najbardziej drastyczną stawkę podwyższoną za śmieci niezbierane w sposób selektywny. Od Nowego Roku każdy mieszkaniec gminy Babimost, za wyrzucanie niesegregowanych śmieci zapłaci – UWAGA – 120 złotych miesięcznie! W przypadku rodziny 4-osobowej, miesięczne opłaty za wywóz śmieci mogą wynieść nawet 480 złotych.

Bledzew: mieszkańcy gminy Bledzew podwyżkę mają już dawno za sobą. Od 1 lutego 2020 roku płacą za śmieci odpowiednio 17/34 złote za osobę (segregowane/niesegregowane)

Bogdaniec: gmina zrzeszona jest w Związku Celowym Gmin MG6. Tu podwyżka cen opłat za śmieci nastąpiła 1 kwietnia 2020 roku. Mieszkaniec za miesiąc płaci 24 złote gdy segreguje odpady luby 48 złotych, gdy ich nie segreguje.

Bobrowice: gmina zrzeszona jest w Międzygminnym Związku Gospodarki Odpadami Komunalnymi "Odra - Nysa – Bóbr". Mieszkańcy zrzeszeni w tym związku zapłacą od 1 stycznia 23 złote za osobę. Niesegregowane śmieci kosztować mają 46 złotych za osobę.

Bojadła: 32 zł za mieszkańca. Odpady mogą być zbierane w sposób selektywny. Stawka za wywóz odpadów zbieranych w sposób nieselektywny wzrośnie do 64 zł

Brody: 26 złotych od 1 stycznia 2021 roku zapłacą ci mieszkańcy gminy Brody Żarskie, którzy zdecydują się na segregację odpadów. Dal tych leniwych, gmina przygotowała 3-krotność stawki za osobę, czyli 78 zł.

Bytnica: gmina zrzeszona jest w Międzygminnym Związku Gospodarki Odpadami Komunalnymi "Odra - Nysa – Bóbr". Mieszkańcy zrzeszeni w tym związku zapłacą od 1 stycznia 23 złote za osobę. Niesegregowane śmieci kosztować mają 46 złotych za osobę.

Bytom Odrzański: Gmina zrzeszona jest w związku Eko-Przyszłość. Od 1 stycznia 2021 roku jeden mieszkaniec tej gminy zapłaci za śmieci 32 złote. Stawka za wywóz odpadów zbieranych w sposób nieselektywny wzrośnie do 64 zł

Dąbie: podwyżka od 1 stycznia 2021 roku będziemy płacić za śmieci segregowane 23 złote za osobę, w przypadku śmieci niesegregowanych opłata wyniesie 46 złotych za osobę;

Deszczno: gmina zrzeszona jest w Związku Celowym Gmin MG6. Tu podwyżka cen opłat za śmieci nastąpiła 1 kwietnia 2020 roku. Mieszkaniec za miesiąc płaci 24 złote gdy segreguje odpady luby 48 złotych, gdy ich nie segreguje.

Gorzów Wielkopolski: Miasto zrzeszone jest w Związku Celowym Gmin MG6. Tu podwyżka cen opłat za śmieci nastąpiła 1 kwietnia 2020 roku. Mieszkaniec za miesiąc płaci 24 złote gdy segreguje odpady luby 48 złotych, gdy ich nie segreguje.

Gubin: Wybrane miejscowości gminy zrzeszona są w Międzygminnym Związku Gospodarki Odpadami Komunalnymi "Odra - Nysa – Bóbr". Mieszkańcy zrzeszeni w tym związku zapłacą od 1 stycznia 23 złote za osobę. Niesegregowane śmieci kosztować mają 46 złotych za osobę. Miasto Gubin - opłata 24 złote za osobę za śmieci zbierane selektywnie.

Iłowa: tutaj mieszkańcy zapłacą 31 złotych/ mieszkańca. Za niesegregowane śmieci możemy zapłacić nawet 62 złotych/ mieszkańca/miesięcznie

Kargowa: Gmina zrzeszona jest w związku Eko-Przyszłość. Od 1 stycznia 2021 roku jeden mieszkaniec tej gminy zapłaci za śmieci 32 złote. Stawka za wywóz odpadów zbieranych w sposób nieselektywny wzrośnie do 64 zł.

Kłodawa: gmina zrzeszona jest w Związku Celowym Gmin MG6. Tu podwyżka cen opłat za śmieci nastąpiła 1 kwietnia 2020 roku. Mieszkaniec za miesiąc płaci 24 złote gdy segreguje odpady luby 48 złotych, gdy ich nie segreguje.

Kolsko: Gmina zrzeszona jest w związku Eko-Przyszłość. Od 1 stycznia 2021 roku jeden mieszkaniec tej gminy zapłaci za śmieci 32 złote. Stawka za wywóz odpadów zbieranych w sposób nieselektywny wzrośnie do 64 zł.

Krosno Odrzańskie: gmina Krosno Odrzańskie zdecydowała się na pobór opłat, który uzależniony jest od zużycia wody w gospodarstwie domowym. I tak: 8,80 zł za 1m3 zużytej wody z danej nieruchomości, dla odpadów zbieranych i odbieranych w sposób selektywny. 26,40 zł za 1m3 zużytej wody z danej nieruchomości w przypadku śmieci niesegregowanych.

Kożuchów: Gmina zrzeszona jest w związku Eko-Przyszłość. Od 1 stycznia 2021 roku jeden mieszkaniec tej gminy zapłaci za śmieci 32 złote. Stawka za wywóz odpadów zbieranych w sposób nieselektywny wzrośnie do 64 zł.

Krzeszyce: w tej gminie nowe stawki obowiązują już od 1 września 2020 roku. Za wywóz odpadów komunalnych zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny mieszkańcy gminy Krzeszyce płacą 25 zł miesięcznie. Podwyższona stawka dla osób nie wypełniających obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny wynosi 50 zł.

Lipinki Łużyckie: tutaj mieszkańcy więcej za wywóz śmieci płaca już od 1 czerwca. Stawki to 24 złote – segregowane oraz 48 – niesegregowane.

Lubiszyn: gmina zrzeszona jest w Związku Celowym Gmin MG6. Tu podwyżka cen opłat za śmieci nastąpiła 1 kwietnia 2020 roku. Mieszkaniec za miesiąc płaci 24 złote gdy segreguje odpady luby 48 złotych, gdy ich nie segreguje.

Lubniewice podniosły ceny już w lutym 2020 roku. Mieszkańcy płaca odpowiednio 23 złote za segregowane śmieci i 46 złotych, gdy tych śmieci nie segregują.

Lubrza: Mieszkańcy tej gminy już w tym roku mieli podwyżkę opłat za śmieci. Pierwsza była 1 kwietnia. Obecne ceny zmienią się od 1 stycznia i będą wynosić: 31 zł za śmieci segregowane i 62 złote w przypadku braku segregacji.

Lubsko: od 1 września 2020 roku mieszkańcy gminy Lubsko płacą 25 złotych za osobę za segregowane śmieci. Podwyższona opłata w wysokości 50 złotych za osobę obowiązywać będzie w przypadku, kiedy nie będziemy segregować śmieci.

Łagów: w tej gminie mieszkańcy ponoszą wysokie opłaty już od 1 lutego 2020 roku, czyli prawie rok. Rada gminu ustaliła opłatę za wywóz śmieci na poziomie 26 złotych. Podwyższona opłata za wywóz śmieci niesegregowanych wynosi 52 złote.

Łęknica: ta przygraniczna gmina podniosła ceny za wywóz odpadów już 1 września. Jest to 30 złotych za 1 osobę za śmieci segregowane oraz 60 złotych za osobę, gdy segregować śmieci nam się nie chce. Jest jeszcze jedna zmienna. Jeżeli mamy nieruchomość po powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych to za śmieci płacimy na podstawie zużytej wody - 10 zł/metr zużytej wody w przypadku śmieci posegregowanych oraz 20 złotych za 1 metr zużytej wody – gdy nie segregujemy śmieci.

Małomice – gmina dopiero teraz (od 1 stycznia 2021) zdecydowała się podnieść opłaty za wywóz śmiec. Wynoszą one odpowiednio 29 i 58 złotych za śmieci segregowane i niesegregowane.

Maszewo: gmina zrzeszona jest w Międzygminnym Związku Gospodarki Odpadami Komunalnymi "Odra - Nysa – Bóbr". Mieszkańcy zrzeszeni w tym związku zapłacą od 1 stycznia 23 złote za osobę. Niesegregowane śmieci kosztować mają 46 złotych za osobę.

Międzyrzecz – Tutaj też czeka nas podwyżka. Nowe opłaty wchodzą w życie 1 stycznia 2021 roku i wynoszą odpowiednia 22,50/osobę/za segregowane śmieci i 45 złotych za osobę za śmieci niesegregowane.

Niegosławice: ta gmina uchwałę o podwyżce cen śmieci uchwaliła jeszcze w grudniu 2019 roku. Sama podwyżka weszła w życie 1 lutego 2020 roku. Za segregowane śmieci na terenie gminy Niegosławice mieszkańcy płacą 20 zł/osobę oraz 40 zł za osobę za śmieci niesegregowane.

Nowa Sól: Gmina zrzeszona jest w związku Eko-Przyszłość. Od 1 stycznia 2021 roku jeden mieszkaniec tej gminy zapłaci za śmieci 32 złote. Stawka za wywóz odpadów zbieranych w sposób nieselektywny wzrośnie do 64 zł.

Nowe Miasteczko: Gmina zrzeszona jest w związku Eko-Przyszłość. Od 1 stycznia 2021 roku jeden mieszkaniec tej gminy zapłaci za śmieci 32 złote. Stawka za wywóz odpadów zbieranych w sposób nieselektywny wzrośnie do 64 zł.

Nowogród Bobrzański – 23 zł za osobę za śmieci segregowane – tyle od 1 kwietnia 2020 roku płacą osoby mieszkające na terenie gminy Nowogród Bobrzański. Podwyższona opłata za śmieci niesegregowane wynosi tutaj 46 złotych za osobę.

Otyń: Gmina zrzeszona jest w związku Eko-Przyszłość. Od 1 stycznia 2021 roku jeden mieszkaniec tej gminy zapłaci za śmieci 32 złote. Stawka za wywóz odpadów zbieranych w sposób nieselektywny wzrośnie do 64 zł.

Ośno Lubuskie podwyżkę ma już dawno za sobą. Było to 1 kwietnia 2020 roku. Wywóz śmieci segregowanych kosztuje 26 zł od 1 mieszkańca na nieruchomościach zamieszkałych przez 1 do 4 osób włącznie; 130 zł dla nieruchomości zamieszkałych przez 5 i więcej osób; W przypadku śmieci niesegregowanych opłaty kształtują się odpowiednio : 52 zł od 1 mieszkańca na nieruchomościach zamieszkałych przez 1 do 4 osób włącznie; 260 zł dla nieruchomości zamieszkałych przez 5 i więcej osób

Przewóz: w gminie Przewóz za śmieci segregowane mieszkańcy płacą 30 złotych za osobę. Podwyższona opłata w tym przypadku, to dwukrotność opłaty, czyli 60 złotych. Ceny w gminie Przewóz obowiązują od 1 kwietnia 2020.

Przytoczna: mieszkańcy gminy Przytoczna o tym, że było tanio już zapewne zdążyli zapomnieć. Podwyżkę mieli 1 maja 2020 roku. Wywóz śmieci kosztuje tam 25 zł/ 50 zł za śmieci segregowane i niesegregowane.

Pszczew dopiero szykuje się do podwyżki. Mieszkańcy tej gminy w powiecie międzyrzeckim będą od 1 stycznia 2021 płacić 20 złotych za osobę za miesiąc. Gdy nie będą segregować, opłata wzrośnie do 40 złotych za mieszkańca za miesiąc.

W Rzepinie zmiana cen wywozu odpadów komunalnych nastąpiła 1 czerwca 2020. Mieszkańcy gminy Rzepin płacą 25 złotych za osobę za miesiąc i 50 złotych za osobę za miesiąc, gdy śmieci nie są segregowane.

Santok: gmina zrzeszona jest w Związku Celowym Gmin MG6. Tu podwyżka cen opłat za śmieci nastąpiła 1 kwietnia 2020 roku. Mieszkaniec za miesiąc płaci 24 złote gdy segreguje odpady luby 48 złotych, gdy ich nie segreguje.

Siedlisko: Gmina zrzeszona jest w związku Eko-Przyszłość. Od 1 stycznia 2021 roku jeden mieszkaniec tej gminy zapłaci za śmieci 32 złote. Stawka za wywóz odpadów zbieranych w sposób nieselektywny wzrośnie do 64 zł.

Skąpe: gmina uchwaliła nowe opłaty przed świętami. Nowe stawki obowiązywać będą od 1 stycznia 2021 roku i wynosić będą: 25 i 50 złotych.

Skwierzyna zmiany cen też już ma za sobą, nie będzie więc szoku po Nowym Roku. Szok nastąpił 1 maja 2020. Wywóz śmieci za 1 osobę w gminie Skwierzyna to koszt miesięczny 25 złotych w przypadku segregacji oraz 50 złotych w przypadku jej zaniechania.

Sława: Gmina zrzeszona jest w związku Eko-Przyszłość. Od 1 stycznia 2021 roku jeden mieszkaniec tej gminy zapłaci za śmieci 32 złote. Stawka za wywóz odpadów zbieranych w sposób nieselektywny wzrośnie do 64 zł.

Słońsk: Tutaj ceny za wywóz śmieci ustalono 1 września 2020 roku. Są jednymi z najniższych w całym województwie. Opłaty za wywóz śmieci segregowanych na terenie gminy Słońsk są o prawie połowę niższe, niż np. w Nowej Soli. W Słońsku 1 osoba płaci miesięcznie 18 złotych. Stawka podwyższona za niesegregowane śmieci to trzykrotność kwoty 18 złotych, czyli 54 złote.

Stare Kurowo: gmina należy do Celowego Związku Gmin SGO5. Na obszarze tego związku, podwyżka nastąpiła już 1 maja. Koszt wywozu śmieci segregowanych na 1 mieszkańca miesięcznie to 29 złotych. Podwyższony koszt – w przypadku braku segregacji to 58 złotych/osobę za miesiąc.

Dobiegniew: gmina należy do Celowego Związku Gmin SGO5. Na obszarze tego związku, podwyżka nastąpiła już 1 maja. Koszt wywozu śmieci segregowanych na 1 mieszkańca miesięcznie to 29 złotych. Podwyższony koszt – w przypadku braku segregacji to 58 złotych/osobę za miesiąc.

Strzelce Krajeńskie: gmina należy do Celowego Związku Gmin SGO5. Na obszarze tego związku, podwyżka nastąpiła już 1 maja. Koszt wywozu śmieci segregowanych na 1 mieszkańca miesięcznie to 29 złotych. Podwyższony koszt – w przypadku braku segregacji to 58 złotych/osobę za miesiąc.

Sulechów podnosi ceny od 1 stycznia 2021 roku, ale naprawdę drogo będzie dopiero marca 2021 roku. Wówczas to za 1 mieszkańca za miesiąc mieszkańcy gminy Sulechów zapłacą aż 35,50 zł. W styczniu i lutym obowiązuje stawka 14,40 zł/osobę. W przypadku, gdy nie będziemy segregować śmieci, za pierwsze dwa miesiące 2021 roku w gminie Sulechów mieszkańcy zapłacą 28.80, a od marca już 71 złotych za miesiąc/za osobę. Czteroosobowa rodzina może więc zapłacić 284 złote za miesiąc.

Sulęcin już płaci więcej, uchwała obowiązuje od 1 czerwca 2020 roku. Opłaty wynoszą 23 złote za śmieci segregowane i 46 złotych w przypadku braku segregacji.

Szczaniec – Tutaj „nowe” ceny obowiązują już od 1 października 2020 roku. Jest to 23,50 zł za osobę za miesiąc w przypadku śmieci segregowanych. Podwyższona opłata w przypadku braku segregacji wynosi 47 złotych za miesiąc/za osobę.

Szprotawa – Koszt wywozu śmieci segregowanych na 1 mieszkańca miesięcznie to 27 złotych. Podwyższony koszt – w przypadku braku segregacji to 54 złotych/osobę za miesiąc. Nowe ceny obowiązują od 1 stycznia 2021.

Szlichtyngowa: Gmina zrzeszona jest w związku Eko-Przyszłość. Od 1 stycznia 2021 roku jeden mieszkaniec tej gminy zapłaci za śmieci 32 złote. Stawka za wywóz odpadów zbieranych w sposób nieselektywny wzrośnie do 64 zł.

Świdnica: gmina też uchwaliła nowe opłaty za wywóz śmieci. . Nowe stawki obowiązywać będą od 1 stycznia 2021 roku i wynosić będą: 30 i 60 złotych.

Świebodzin szykuje się do podwyżki. Mieszkańcy od 1 stycznia 2021 płacić 28 złotych za osobę za miesiąc. Gdy nie będą segregować, opłata wzrośnie do 56 złotych za mieszkańca za miesiąc.

Torzym: To jedyna gmina w województwie lubuskim, która przy opłatach za wywóz odpadów promuje rodziny wielodzietne. Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny mają zniżkę miesięczną od rachunku w wysokości 30 złotych za gospodarstwo. A ceny to 26 złotych za osobę w przypadku śmieci segregowanych i 52 złote za osobę, gdy śmieci nie będziemy segregować.

Trzciel: Tutaj bardzo dużo liczą sobie za wywóz śmieci niesegregowanych. Stawki obowiązujące od 1 maja 202 roku to 75 złotych/miesiąc za osobę za te niesegregowane i 25 złotych za osobę za segregowane.

Trzebiechów: Mieszkańcy tej gminy muszą od Nowego Roku sięgnąć głębiej do portfeli. Koszt wywozu śmieci segregowanych to 23 złote za miesiąc za osobę i 46 złotych w przypadku śmieci niesegregowanych.

Trzebiel – w tej gminie mieszkańcy ponoszą wysokie opłaty już od 1 lipca 2020 roku. Rada gminu ustaliła opłatę za wywóz śmieci na poziomie 26 złotych. Podwyższona opłata za wywóz śmieci niesegregowanych wynosi 52 złote.

Tuplice również mają już za sobą podwyżkę. Mieszkańcy gminy za wywóz śmieci płacą 25 złotych za osobę za miesiąc. Gdy nie segregują, cena wzrasta do 50 złotych za osobę. Wyższe stawki obowiązują od 1 września 2020 roku.

Witnica podwyższa ceny za wywóz odpadów od 1 stycznia 2021. Śmieci niesegregowane będą kosztować każdego mieszkańca 26 złotych miesięcznie, a w przypadku braku segregacji, każdy mieszkaniec gminy Witnica może zapłacić nawet 52 złote miesięcznie.

Wschowa: Gmina zrzeszona jest w związku Eko-Przyszłość. Od 1 stycznia 2021 roku jeden mieszkaniec tej gminy zapłaci za śmieci 32 złote. Stawka za wywóz odpadów zbieranych w sposób nieselektywny wzrośnie do 64 zł.

W Wymiarkach Nowy Rok i nowe ceny. Wywóz śmieci segregowanych kosztować ma 25 złotych za osobę za miesiąc lub 50 złotych za osobę za miesiąc, gdy nie zechce się nam segregować.

Zabór ma podwyżkę już za sobą. Od 1 kwietnia w cenniku jest 29 złotych za śmieci segregowane oraz 58 złotych za śmieci niesegregowane.

Zbąszynek ma dość drogo i to już od dawna. 1 kwietnia wszedł w życie nowy cennik, który zakłada, że za miesiąc każdy mieszkaniec ma zapłacić 30 złotych, gdy śmieci segreguje i aż 60 złotych, gdy tego zaniecha.

Zielona Góra: miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w sołectwach: Barcikowice, Jany (w tym: Stożne), Jarogniewice, Jeleniów, Kiełpin, Ługowo, Sucha, Zatonie (w tym: Marzęcin) wynosi 19,00 zł za każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość. W przypadku braku segregacji cena wzrasta do 38 złotych.

Miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości w mieście Zielona Góra – poza wymienionymi sołectwami wynosi 25 zł za każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość lub 50 zł w przypadku braku segregacji.

Zwierzyn: gmina należy do Celowego Związku Gmin SGO5. Na obszarze tego związku, podwyżka nastąpiła już 1 maja. Koszt wywozu śmieci segregowanych na 1 mieszkańca miesięcznie to 29 złotych. Podwyższony koszt – w przypadku braku segregacji to 58 złotych/osobę za miesiąc.

Żagań wprowadza w życie nowe stawki dokładnie o północy z 31 grudnia na 1 stycznia. Mieszkańcy gminy Żagań zapłacą – w porównaniu do innych mieszkańców województwa lubuskiego dość niewiele. Będzie to 22 złote za śmieci segregowane i 44 złote za śmieci niesegregowane.

Żary mają nieco droższy wywóz śmieci, niż sąsiedni Żagań. Za wywóz miesięcznie każdy mieszkaniec zapłaci 25 złotych, a jeżeli śmieci nie będą segregowane koszt wzrośnie trzykrotnie – do 75 złotych za osobę.

Nowelizacja ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek zbierania w sposób selektywny powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych. W przypadku właściciela nieruchomości, który nie wypełnia obowiązku segregacji odpadów, ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przewiduje opłatę znacznie podwyższoną w wysokości nie niższej niż dwukrotna wysokość i nie wyższa niż czterokrotna wysokość stawki za odpady segregowane określonej w drodze decyzji.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości