Nowa Sól pożegna kopciuchy. Mają na to plan!

20 stycznia 2021, 17:11, Marcin Kluwak, redakcja@lubuskie24.pl
Smog i problemy z nim związane spędzają sen z oczu urzędników w wielu miastach. Były kontrole, były ożywione dyskusje, teraz czas na działania. Nowa Sól stworzyła plan na najbliższy czas, aby jak najbardziej zmniejszyć emisję szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery.

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że w Żarach ruszył program dofinansowania wymiany starych kopciuchów, a teraz do akcji wkracza Nowa Sól. Miasto przygotowuje program „Żegnamy kopciuchy”, podjęte zostanie też szereg działań, mających na celu poprawę jakości powietrza w mieście.

- Po zintensyfikowaniu działań w sprawach społecznych przyszedł czas na sprawy ekologiczne. Od zeszłego roku płyniemy „Na społecznej fali”, czas zacząć również płynąć „Na ekologicznej fali” - mówi Jacek Milewski, prezydent Nowej Soli.

Już w tym roku w Nowej Soli zostanie przygotowany program dofinansowujący wymianę pieców węglowych na inne. Program o nazwie „Żegnamy kopciuchy” zaplanowany jest na lata 2022-2026. Na to jednak muszą zgodzić się radni, choć wpisanie do Wieloletniej Prognozy Finansowej tego zadania tak naprawdę powinno być tylko formalnością.

W Nowej Soli został powołany pełnomocnik do spraw miejskiego programu „Żegnamy kopciuchy”, który będzie odpowiedzialny między innymi za przygotowanie tego programu. Została nim Pani Joanna Kaproń, wieloletnia pracownica Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Do końca pierwszego kwartału w mieście powstanie stały punkt konsultacyjny. To w nim mieszkańcy będą mogli uzyskać najważniejsze informacje dotyczące możliwości pozyskania pieniędzy na wymianę pieców.

Nowa Sól chce też kontynuować pilotażowy program wymiany kopciuchów w mieszkaniach komunalnych. Obecnie trwa wymiana starych pieców w 100 mieszkaniach.

Do dyspozycji mieszkańców będzie też infolinia ekologiczną, gdzie będzie można między innymi zgłaszać swoje uwagi i spostrzeżenia związane z czystością powietrza.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości