Mieszkańcy nie segregują śmieci. Opłaty mogą wzrosnąć nawet 4-krotnie!

10 lutego 2021, 10:54, Marcin Kluwak, redakcja@lubuskie24.pl
źródło: Shutterstock
W wielu gminach od nowego roku zmienił się system gospodarowania odpadami. Większość mieszkańców nie ma już wyboru – musi segregować śmieci. Ci, którzy się do tego nie stosują, dostaną ostrzeżenie, a później, gdy to nie przyniesie skutków, cena za wywóz śmieci może wzrosnąć drastycznie.

Segregacja to dziś obowiązek. Ceny za wywóz odpadów w większości gmin na terenie lubuskiego wzrosły znacząco. Do tego, radni uchwalili maksymalną opłatę za wywóz śmieci niesegregowanych. Bywa, że jest to czterokrotność opłaty podstawowej. Dla przykładu, w gminie Babimost za wyrzucanie niesegregowanych śmieci każdy mieszkaniec może zapłacić 120 złotych miesięcznie! W przypadku rodziny 4-osobowej miesięczne opłaty za wywóz śmieci mogą wynieść nawet 480 złotych. Więcej o opłatach w poszczególnych gminach województwa lubuskiego przeczytasz TUTAJ.

Tak ogromne koszty muszą działać na wyobraźnię, ale jak się okazuje, nie wszędzie. Do magistratu w Drezdenku już dotarły pierwsze informacje o niewłaściwej segregacji odpadów.

- W opakowaniach z tworzyw sztucznych stwierdzono m.in.: znaczne ilości styropianu, opakowań po farbach i rozpuszczalnikach, pociętych części samochodowych czy ubrań – informuje Karolina Piotrowska, burmistrz Drezdenka.

Niestety, nie są to odosobnione przypadki. Źle posegregowane odpady będą przyjmowane w zakładzie jako niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne, a co za tym idzie gmina, (a więc mieszkańcy) poniesie większe koszty ich zagospodarowania.

Zanim jednak opłata za wywóz śmieci wzrośnie, to każdy mieszkaniec otrzyma ostrzeżenie. Jeżeli przedstawiciele firmy odbierającej odpady z nieruchomości stwierdzą nieprawidłowości w segregacji, nie odbiorą odpadów, jednocześnie pozostawiając naklejkę „Gromadzenie odpadów niezgodne z regulaminem”. Co ważne, odpady nie będą odebrane do czasu, aż nie zostaną prawidłowo posegregowane.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości