Wiadomości

Naprawa i odbudowa wozów paszowych - Co najczęściej psuje się w paszowozach?

15 sierpnia 2022, 10:27
Paszowozy to sprzęt powstały z myślą o hodowcach zwierząt. Jego rolą jest przygotowanie pokarmu dla bydła mlecznego oraz opasanego. Profesjonalny wóz paszowy umożliwia wymieszanie dawki TMR, czyli kiszonki o odpowiedniej strukturze biologicznej, zawierającej potrzebne składniki odżywcze i mikroelementy.

Paszowozy to sprzęt powstały z myślą o hodowcach zwierząt. Jego rolą jest przygotowanie pokarmu dla bydła mlecznego oraz opasanego. Profesjonalny wóz paszowy umożliwia wymieszanie dawki TMR, czyli kiszonki o odpowiedniej strukturze biologicznej, zawierającej potrzebne składniki odżywcze i mikroelementy. 

Konstrukcja paszowozu uniemożliwia dostawaniu się powietrza do warstwy pokarmowej. Dzięki temu nie ma możliwości zagrzewania się kiszonki czy wystąpienia powtórnej fermentacji, która powoduje, że karma nie nadaje się dla zwierząt. Ze względu na bezpieczeństwo sanitarne paszowozy powinny być utrzymywane w bardzo dobrym stanie technicznym. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek usterek niezbędny jest remont wozu paszowego BVL, dzięki czemu hodowla jest opłacalna a stado jest zdrowe. Jakie naprawy są najczęściej przeprowadzane w maszynach rolniczych dla hodowców? 

Czym charakteryzują się maszyny marki BVL? 

Przed przystąpieniem do opisu regeneracji paszowozów firmy BVL warto zapoznać się z charakterystyką tych maszyn. Unikalnym rozwiązaniem zastosowanych w produktach niemieckiej marki są dozowniki w systemie EDS. Umożliwiają one właściwe dozowanie pokarmu, który jest podawany zwierzętom w szybki i precyzyjny sposób. Konstrukcja jest bardzo bezpieczna i posiada nakładkę ochronną, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko zranienia bydła. Wszystkie te rozwiązania są opatentowane i wykorzystują najnowsze możliwości technologiczne. Ważnym atutem wozów do paszy BVL są wysokiej jakości zbiorniki, które szczelnie przechowują cenną paszę. Maszyny występują w kilku wariantach: 

Wszystkie te maszyny mają możliwość przygotowania dużych ilości paszy oraz zostały zaprojektowane do nietypowych zastosowań. Można ustawić ich pracę według indywidualnych wymagań hodowcy. 

Najbardziej typowe usterki w paszowozie 

Pomimo że paszowozy mogą być używane przez wiele lat w gospodarstwie, czasem przydarzają się różne usterki. Zdarza się, że w trakcie używania maszyn potrzebna jest naprawa paszowozu BVL. Najczęściej jest ona spowodowana intensywną eksploatacją. Częstym zabiegiem jest regeneracja ślimaków BVL, które z czasem przestają spełniać swoją najważniejszą funkcję. 

Co zrobić w przypadku zużytego ślimaka? 

Ślimak jest elementem, który decyduje o właściwej pracy całego paszowozu. Posiada kształt okrągłego stożka, wokół którego przeciągnięto śrubę Archimedesa. Wykonują one ruch obrotowy, mieszając duże ilości paszy. Pod dużym ciężarem ślimaki zaczynają się wyginać. Rozwiązaniem są wzmocnienia za pomocą płaskowników i specjalne wkładki gięte pod kątem ślimacznicy. Wzmocnienia są dokładane i spawane do śruby. Dużym doświadczeniem w tym temacie może się pochwalić firma Agro-Tech Junoszyn, której specjalizacją jest naprawa wozu paszowego BVL i sprzętu rolniczego. Profesjonalna naprawa ślimaków paszowozu BVL to także zadbanie o odpowiednią jakość powierzchni pod samym ślimakiem. W tym celu wykorzystuje się blachy ze stali gatunkowej, która jest walcowana i dopasowywana do geometrii kielicha. W ten sposób można zabezpieczyć wnętrze wozów do paszy przed pęknięciami i tworzeniem się otworów, które mogą powodować psucie się kiszonki. 

Jak sprawdzić czujnik wagowy w paszowozie? 

Dość częstą usterką są nieprawidłowe wskazania wagi w paszowozie. Te przekłamania mogą wpływać na niewłaściwe dawkowanie paszy dla zwierząt i działać niekorzystnie na opłacalność produkcji. Może się to również odbić na kondycji samych zwierząt hodowlanych, które mogą być przekarmiane lub niedokarmiane. To, jak sprawdzic czujnik wagowy w paszowozie zależy przede wszystkim od konstrukcji urządzenia. Przed każdym odczytem należy tarować wagę, czyli zerować jej odczyt. Często podczas włączania lub wyłączania urządzenia mogą pokazywać się sprzeczne wyniki. Przyczyną problemu może być niewłaściwe działanie zasilania tego urządzenia, które może być stałe lub wykorzystywać podtrzymywanie za pomocą akumulatora lub innego źródła. W ostateczności niesprawny czujnik tensometryczny w paszowozie można wymienić na nowy, który będzie pokazywał prawidłowe wartości. Ważną sprawą jest rozróżnienie czujnika od urządzenia, które dokonuje konwersji sygnału służącego do odczytu. Naprawa komputera w paszowozie BVL obejmuje jednostkę obliczeniową, natomiast sam czujnik służy do pomiaru określonego parametru – w tym wypadku jest to waga paszy. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność naprawy wagi i przekładni, która waży pokarm. Są to głównie elementy mechaniczne. Naprawa wagi w paszowozie BVL nie jest tak skomplikowana tak jak w przypadku komputera. 


Podziel się


Komentarze



Pozostałe wiadomości