Związek z innym partnerem w czasie trwania separacji

26 listopada 2022, 21:12
Separacja to więcej niż życie obok siebie bez żadnych więzi, ale mniej niż rozwód. Jest to taki stan pośredni, który wybierają nieraz małżonkowie. Daje on czas na przemyślenie małżeństwa, zastanowienie się, czy warto o nie walczyć. Podczas separacji małżonkowie często jednak dochodzą do wniosku, że rozstanie jest nieuniknione. Później więc nieraz wnoszą do sądu o orzeczenie już nieodwoływalnego rozwodu. Wiele osób w takiej sytuacji zastanawia się, czy wejście w nowy związek w trakcie separacji będzie miało wpływ na kwestię orzeczenia winy przy rozwodzie. Warto bowiem wiedzieć, że naprawdę różnie to bywa.

Czas separacji

Praktyka życiowa pokazuje, że czas separacji i jej warunki bywają różne. Niektóre małżeństwa nadal ze sobą mieszkają, prowadzą jednak osobne życie. Często mąż i żona rozstają się, by po krótkim czasie stwierdzić, że tak jest lepiej – wówczas decydują się na krok definitywny, czyli rozwód. Bywa jednak tak, że separacja trwa miesiące i lata, zanim małżeństwo podejmie decyzję o rozwodzie. Jak więc widać, ile par, tyle sytuacji. I często dochodzi kolejny element – nowy związek w separacji.
Trzeba mieć na uwadze, że sprawa o separację i rozwód to odrębne postępowania. Z drugiej jednak strony zachowanie małżonków w czasie separacji może – choć podkreślmy już, że nie musi – mieć wpływ na późniejszy przebieg procesu rozwodowego.
Skoro trwa czas życia osobno, zdarza się, że jedna osoba wchodzi w nowy związek, pozostając ze swoim małżonkiem w separacji. W takiej sytuacji, jeśli do nowej relacji doszło zdecydowanie po rozstaniu się w wyniku separacji, raczej nie będzie miało to wpływu na wyrok rozwodowy. Gdy jednak nowy związek jest skutkiem zdrady dokonanej jeszcze w małżeństwie – sprawa może wyglądać zupełnie inaczej.
Jak więc widać, wszystko zależy od danych okoliczności. Nie można mieć pewności, czy wejście w nowy związek będzie dla sądu istotną przesłanką podczas orzekania o winie. Kwestie te jednak należy poprzeć dowodami, tak by żadna ze stron nie została pokrzywdzona.

Rozkład pożycia małżeńskiego i późniejsze wydarzenia

Zwykle na separację decydują się pary, które orientują się, że decyzja o małżeństwie była błędna. Pojawiły się bowiem przeszkody nie do pokonania, takie jak niezgodność charakterów, kłótnie, może nałogi. Następował stopniowy rozkład więzi emocjonalnej, fizycznej i ekonomicznej. W wyniku tego oddalenia para zdecydowała się na krok, jakim jest separacja. W takim układzie późniejsze poznanie nowej osoby przez męża czy żonę zasadniczo nie wpływa na rozwód. Dlaczego? Bo do rozkładu pożycia doszło już wcześniej i nowy związek tego małżonka nie miał wpływu na rozejście się pary.
Jednak jeżeli już w małżeństwie doszło do zdrady męża czy żony, i ta sytuacja także przyczyniła się do separacji, to późniejszy związek z kochanką czy kochankiem jak najbardziej ma wpływ na kwestię winy. W takich okolicznościach sąd bierze pod uwagę wejście w nowy związek tego małżonka. Wcześniejsze niż separacja poznanie innej osoby wpłynęło bowiem na małżeństwo.
Widać więc, że wszystko zależy od okoliczności danej sprawy. Na podsumowanie warto przytoczyć wyrok Sądu Najwyższego z roku 1949 r., który wciąż pozostaje aktualny: „małżonek dopuszczający się cudzołóstwa nie wywołuje tym rozkładu pożycia małżeńskiego, jeżeli poprzednio rozkład ten nastąpił już z innych przyczyn, a zwłaszcza wskutek zachowania się drugiego małżonka”.

Źródło: Rozwodowy.pl


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości