Szczepienia 5-latków od 16 grudnia. Który rodzic się zdecyduje?

7 grudnia 2021, 11:51
Już nawet 5-letnie dzieci będą mogły zostać zaszczepione przeciwko COVID-19. Już za kilka dni dotrą do naszego kraju szczepionki dla najmłodszych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Pytanie tylko jak wiele rodziców zdecyduje się zaszczepić swoje pociechy?

Szczepienia w Polsce, ale też w naszym regionie to wciąż temat kontrowersyjny. Wielu jest przeciwników, ale wiele jest też osób, które mają już za sobą nawet trzecią dawkę. Teraz po raz pierwszy zaszczepić się będą mogły najmniejsze dzieci. Jak wylicza Ministerstwo Zdrowia, wirus atakuje też osób bardzo młode. Dlatego od 16 grudnia mają szczepić się nawet 5-latki. 

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację dla tego specyfiku. EMA uznała, że korzyści ze stosowania Comirnaty u dzieci w wieku 5-11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

- 13 grudnia dotrą do Polski szczepionki dla dzieci powyżej piątego roku życia, planujemy od 16 grudnia te szczepienia wdrożyć - zapewnił Kraska. Dzieci otrzymują mniejszą dawkę niż dorośli, bo - jak powiedział Kraska - dzieci zdecydowanie lepiej odpowiadają na szczepienie, czyli wytwarzają zdecydowanie więcej przeciwciał - powiedział Kraska.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości