Wbijają się w łapy i trafiają do nosa. To duży problem dla właścicieli psów

23 lipca 2023, 15:52, Oprac. Marcin Kluwak
fot. Konrad Wroński/Źródło: gorzowianin.com
Na wielu osiedlach mieszkaniowych można zobaczyć wysokie, nieskoszone trawy, wśród których rosną różnego rodzaju zboża. Mały, niepozorny kłos może wyrządzić poważne szkody w organizmie psa. Do gabinetów weterynaryjnych trafia nawet po 10 rannych psów. Siewki z kłosów wbijają się w łapy lub trafiają do nosa.

Kłosy są bardzo niebezpieczne dla psa. Weterynarz ostrzega

Jak się okazuje, problem jest spory. W gabinecie weterynaryjnym Konvet w nie ma dnia, żeby ktoś nie przyszedł z cierpiącym przez kłosy psem.  - Codziennie mamy po 5-10 przypadków psów, gdzie siewki z kłosów wbiły się w łapy, dostały do kanałów słuchowych, spojówek czy do nosa - komentuje lek. wet. Konrad Wroński z gabinetu weterynaryjnego Konvet.

Jak się okazuje, pozbycie się kłosa z organizmu psiaka wcale nie należy do najprostszych zabiegów. - Czasami wymaga to kilku wizyt, zanim pozbędziemy się problemu. Nie mówiąc już o cierpieniu i dyskomforcie zwierząt – przyznaje Wroński.

Jak podkreśla weterynarz, najgorszym przypadkiem są siewki, które dostają się do nosa psa. Niestety jest to duży problem, ponieważ często kończy się to użyciem specjalistycznego sprzętu, który jest w nielicznych lecznicach weterynaryjnych.

Jeżeli chodzi o sam zabieg usunięcia kłosów, najczęściej udaje się je usunąć bez znieczulenia. Jednak wszystko zależy od czworonożnego pacjenta. Dlatego jeżeli widzisz przed swoim blokiem trawę sięgającą do kolan, lepiej przejdź się z psem parę metrów dalej i znajdź skoszony trawnik. Zaoszczędzisz stresu, pieniędzy, a przede wszystkim bólu pupila.

Oto kilka sposobów, aby chronić swojego psa przed kłosami:

  • Regularnie kosić trawę na swoich posesjach.
  • Spaceruj ze swoim psem po wyznaczonych trasach, gdzie trawa jest regularnie koszona.
  • Po spacerze dokładnie obejrzyj swojego psa i usuń wszelkie kłosy, które mogły się wbić w jego sierść lub skórę.
  • Jeśli Twój pies ma ranę spowodowaną przez kłos, natychmiast zabierz go do weterynarza.

Źródło: gorzowianin.com


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości