Wiadomości

Jak wybrać odpowiednie znicze i wkłady, by długo się paliły?

4 kwietnia 2025, 13:28
Nie każdy płomień znicza gaśnie z powodu wiatru. Często przyczyna tkwi w niedopasowaniu wkładu do warunków otoczenia, konstrukcji znicza albo w błędnej ocenie jakości surowców. Wybór nagrobnej dekoracji wymaga wiedzy – nie przypadkowej decyzji podjętej przy sklepowej półce.

Kształt znicza a wydajność spalania wkładów do zniczy

Wysokość i kształt obudowy znicza wpływają na to, jak długo wkład utrzyma płomień.

  • Modele niskie, o szerokim otworze górnym, mają większą stratę ciepła. Spalanie zachodzi w nich szybciej, a knot łatwiej gaśnie przy niższych temperaturach.
  • Wysokie i wąskie konstrukcje tworzą z kolei rodzaj komina – to zwiększa temperaturę wewnątrz i stabilizuje proces spalania.

Nie bez znaczenia pozostaje także sposób dopływu powietrza. Znicze z otworami przy podstawie zapewniają lepszą cyrkulację. Brak wentylacji zmusza wkład do spalania przy niedoborze tlenu – skutkiem tego jest większa ilość sadzy, która osadza się na wewnętrznych ściankach znicza i nierównomierne topienie się parafiny.

Kup szklane znicze, które mają przemyślaną konstrukcję: https://zniczefenix.pl/znicze-szklane/. Zapobiegaj niechcianym zanieczyszczeniom.

Typ knota a długość świecenia

Czas spalania znicza to jedno – wyróżniamy wkłady 24-, 48- lub 72-godzinne. Możesz kupić także wkłady 7-dniowe lub 14-dniowe. Niezależnie od deklarowanego czasu spalania, nie każdy knot pali się możliwie wydajnie w takich samych warunkach.

  • Wkłady z knotami bawełnianymi lub plecionymi z dodatkiem włókien stabilizujących, sprawdzają się lepiej przy niższych temperaturach i wyższym poziomie wilgoci.
  • Wkłady dwuknotowe – przeznaczone do dużych zniczy – nie tylko dają intensywniejsze światło, ale również spalają parafinę równomiernie na całej powierzchni. Warto jednak pamiętać, że przy silnym wietrze podwójny płomień szybciej zużywa paliwo.

Skład chemiczny wkładu a stabilność płomienia

Wkłady mogą bazować na parafinie, stearynie lub mieszaninach z dodatkiem olejów roślinnych. Każdy z tych surowców ma inną temperaturę topnienia i właściwości spalania.

Parafina przemysłowa ma niską temperaturę topnienia, ale większą tendencję do osadzania się na zniczu. Stearyna zapewnia czystsze spalanie, ale wypala się szybciej. Mieszanki olejowo-parafinowe wyróżniają się bardziej równomiernym zużyciem paliwa.

Niektóre wkłady zawierają stabilizatory spalania – dodatki chemiczne ograniczające dymienie i niestabilność płomienia. Tego typu produkty, choć droższe, zwiększają prawdopodobieństwo, że znicz wypali się do końca. Poznaj asortyment Znicze Fenix – https://zniczefenix.pl/wklady/ – zamów wkłady najwyższej jakości. Spraw, aby niepowtarzalne znicze świeciły jasnym światłem.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także


Pozostałe wiadomości