Kilka dni temu na różnych grupach facebookowych dotyczących miasta Gorzowa pojawiły się zdjęcia z parku Wiosny Ludów, czyli popularnego parku Róż, na których widać było, że róże rosnące koło fontanny znikły. Zostały po nich tylko dziury w ziemi. Zdjęcie wywołały sporą dyskusję wśród mieszkańców, którzy zaczęli zastanawiać się co się stało z różami. Niektóre osoby również oskarżały miasto, że park został całkowicie zniszczony, a doskonałym tego przykładem są właśnie róże, które zniknęły.
- Powycinane drzewa krzewy. To już nie wygląda jak park. Też zrobią beton? Kiedyś to był Park róż. Pełno róż, masa kwiatów, barwnych krzewów, masa drzew – podkreślała pani Bożena. - Widziałam jak wykopywano róże w parku. Tylko dlaczego? Może posadzą inne? - dopytywała się pani Elżbieta. - Czekamy, aby park róż wrócił do swojej świetności – podkreślała z kolei pani Anna na jednej z gorzowskich grup.
Głos w tej sprawie postanowiło zabrać miasto. - Z uwagi na planowane podczas rewitalizacji parku Wiosny Ludów wykonanie nowego założenia enklawy różanej wydział gospodarki komunalnej i transportu publicznego zlecił firmie specjalistycznej przesadzenie krzewów. Krzewy róż zostały odpowiednio przycięte i wykopane. Przesadzono je pod koniec listopada na teren parku 750- lecia, wzbogacając w ten sposób założenia różane w tamtejszym parku. Przesadzane krzewy zostaną objęte zabiegami pielęgnacyjnymi które zwiększą udatność przyjęcia się przesadzanych krzewów. Dzięki temu krzewy nie tylko zostały zniszczone, ale zostały uratowane – tłumaczy Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.
Jeżeli ktoś się martwi, że do parku Róż nie wrócą różane krzewy, to może być spokojny. W ramach zagospodarowania parku zostaną posadzone nowe rośliny, w tym przede wszystkim róże oraz graby w formie żywopłotów.
Inwestycją wartą 5 mln 999 tys. zł zajmuje się firma Exalo Drilling S.A. z Piły, która z pierwszymi pracami ruszy już na początku przyszłego roku. Wykonawca będzie musiał zająć się m.in. przebudową schodów terenowych, budową podestów tarasowych oraz remontem i przebudową ciągów pieszych. A także budową wjazdu do parku od strony ul. Kosynierów Gdyńskich, budową ciągów pieszych o nawierzchni naturalnej - dojście do placu zabaw, zakupem i montażem nowych ławek i koszy na śmieci, a także montażem stalowych pergoli.
Ciekawostką jest to, że na terenie parku pojawią się dwie bujane ławki oraz 16 drewnianych białych ławek w stylu angielskim. Ponadto wykonawca będzie musiał zająć się rozebraniem obecnej fontanny i wybudowaniem nowej, a do tego odmulić staw i wybudować nad brzegiem taras. Ponadto pojawią się tablice informacyjno-edukacyjne w zakresie historii parku i karmienia kaczek.