Wiadomości

W szpitalu w Drezdenku sprawdzisz czy masz przeciwciała koronawirusa

8 grudnia 2020, 12:13
fot. facebook.com/szpitaldrezdenko
Od środy 9 grudnia osoby, które zgłoszą się do laboratorium diagnostycznego szpitala powiatowego w Drezdenku, będą mogły wykonać badania w celu wykrycia przeciwciał przeciwko SARS-Cov-2 w klasie IgM oraz IgG. Badania będą odpłatne, a pacjent będzie czekał maksymalnie dwa dni na ich wynik.

Od października szpital powiatowy w Drezdenku funkcjonuje jako placówka "covidowa", która przyjmuje tylko i wyłącznie pacjentów zakażonych koronawirusem lub z podejrzeniem zakażenia. Jak informuje zarząd szpitala, od środy 9 grudnia lecznica wprowadza do swojej oferty możliwość oznaczenia przeciwciał przeciwko SARS-Cov-2 w klasie IgM oraz IgG. Badania będą wykonywane w medycznym laboratorium diagnostycznego drezdeneckiego szpitala i będą odpłatne.

Koszt badania zarówno w klasie IgM oraz IgG to 100 zł. Oznaczenia będą wykonywane w poniedziałki, środy i piątki. Pacjenci będą czekali na wyniki maksymalnie dwa dni. - Oznaczenie przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgM i IgG wykonuje się w celu określenia możliwego kontaktu z wirusem wywołującym COVID-19. Przeciwciała IgM mogą zostać wykryte po upływie co najmniej 7-10 dni od wystąpienia objawów choroby. Przeciwciała IgG mogą zostać wykryte po upływie co najmniej 11-14 dni od wystąpienia objawów choroby – tłumaczy Maciej Bak, prezes szpitala powiatowego w Drezdenku.

Jak informuje szpital, przeciwciała IgM są przeciwciałami ,,wczesnej fazy’’ infekcji, a wynik dodatni może świadczyć o aktywnym zakażeniu, ale nie jest on równoznaczny z rozpoznaniem koronawirusa. Natomiast przeciwciała IgG są przeciwciałami ,,późnej fazy” infekcji, wskazującymi rozwinięcie humoralnej odpowiedzi immunologicznej i świadczą o przebytym kontakcie z wirusem SARS-Cov-2.

Zbyt wczesne wykonanie badania może dawać wynik fałszywie ujemny, ze względu na tzw. okienko serologiczne, czyli czas w którym specyficzne przeciwciała nie są jeszcze wykrywalne. Wyniki dodatnie mogą wskazywać, że ktoś przeszedł zakażenie COVID-19 bezobjawowo. Jednak jak podkreślają lekarze, mogą również być wynikiem przebytej infekcji szczepami koronawirusa innymi niż SARS-CoV-2.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także


Pozostałe wiadomości