Szpital dla pacjentów zakażonych koronawirusem powstał w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Jest to jeden z najnowocześniejszych szpitali tymczasowych, który powstał w Polsce. W poniedziałek 7 grudnia rozpoczął swoją działalność i przyjął już pierwszych pacjentów zakażonych COVID-19. Następni będą przyjmowani w najbliższych dniach.
– W pierwszym etapie będzie 56 pacjentów obserwacyjno-zakaźnych i 20 łóżek respiratorowych. Następnie będą uruchamiane kolejne moduły zapewniające bezpieczeństwo mieszkańcom województwa lubuskiego. Dzisiejsze uruchomienie szpitala tymczasowego pozwoli na przywrócenie części łóżek w szpitalach powiatowych do ponownego przyjmowania pacjentów planowych – mówił Władysław Dajczak, wojewoda lubuskim.
W szpitalu tymczasowym zostało stworzonych 170 miejsc dla pacjentów z regionu, z czego 25 będzie miejscami respiratorowymi. W związku z tym, do końca grudnia w województwie lubuskim przywróconych zostanie 180 takich łóżek, m.in. w szpitalu w Sulechowie, Skwierzynie, Kostrzynie nad Odrą. Planowe zabiegi zaczną być realizowane, a szpital tymczasowy zapewni bezpieczeństwo tym wszystkim, którzy będą potrzebowali pomocy i leczenia respiratowego, z wykorzystaniem wysokoprzepływowej terapii tlenowej.
– Utworzenie szpitala tymczasowego ma na celu zapewnić wydolność służby zdrowia w przypadku wzrastającej liczby zachorowań na koronawirusa. Dziękuję samorządowi województwa lubuskiego, że w sytuacji, kiedy chodzi o sprawę najważniejszą, o sprawę zdrowia Lubuszan, potrafiliśmy się porozumieć. Nie mieliśmy wątpliwości, że trzeba być razem i działać na rzecz tego bezpieczeństwa. Dziękuję prezesowi szpitala i całemu zespołowi, administracji rządowej, wykonawcy. Wszystkim medykom w województwie lubuskim oraz personelowi, który w sposób bardzo oddany, profesjonalny wspomaga Lubuszan w tej trudnej walce z koronawirusem – podkreślał wojewoda Dajczak.