Lubuskie na torach: Zielona Góra przoduje, Zbąszynek zaskakuje. Ranking stacji pod względem ruchu pasażerskiego

28 lipca 2023, 12:18, Marcin Kluwak
Źródło: Kolej Oczami Nastawicznego oraz Szymon Goździk - o prawie i kolei
Lubuskie koleją nie stoi. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Urząd Transportu Kolejowego. Największy ruch w 2022 roku zanotowano oczywiście na stacji Zielona Góra Główna. Na drugim miejscu jest Zbąszynek, Gorzów jest dopiero na miejscu trzecim.

Mimo ogromnych problemów z punktualnością oraz wielokrotnie odwoływanych pociągów (szczególnie na trasach niezelektryfikowanych), mieszkańcy lubuskiego chętnie korzystają z kolei. Oczywiście w rankingach przoduje Zielona Góra, a później długo, długo nic.

Stacja Zielona Góra Główna dominuje w regionie, z 2,17 mln pasażerów korzystających z niej w 2022 r., co przekłada się na średnio 5,7 tys. osób dziennie. To wzrost o 52% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Na drugim miejscu, jak informuje "Gazeta Wyborcza" jest Zbąszynek. Ta pozycja jest możliwa jedynie dzięki swojemu strategicznemu położeniu na trasie Warszawa-Berlin oraz bliskości do Poznania i Gdańska. To drugi najbardziej ruchliwy węzeł w regionie, z codziennym ruchem wynoszącym 2,9 tys. pasażerów. Kolejno, 

Ruch pasażerski na stacji Gorzów Wielkopolski

Gorzów Wlkp. obsługuje średnio 2,8 tys. osób dziennie, notując 48% wzrost w liczbie pasażerów w ciągu roku, co przekłada się na 1,17 mln osób rocznie.

Oto ranking stacji w woj. lubuskim pod względem dziennego ruchu pasażerskiego:

Zielona Góra Główna – 5700 osób.

Zbąszynek – 2900 osób.

Gorzów Wlkp. – 2800 osób.

Rzepin – 2100 osób.

Kostrzyn nad Odrą – 2000 osób.

Nowa Sól – 1600 osób.

Żary – 1000 osób.

Świebodzin – między 700 a 900 osób.

Międzyrzecz i Witnica – do 500 osób 

Źródło: UTK/Wyborcza.pl


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości