Nocne wstawanie do toalety. O tym musisz pamiętać

16 sierpnia 2023, 09:28, Oprac.: Marcin Kluwak
Źródło: Pixaby
Wizyty w toalecie w środku nocy nie należą do najprzyjemniejszych doświadczeń, jednak zdarzają się praktycznie każdemu. Niemniej istnieje pewna rzecz, którą zdecydowanie warto unikać, jeśli chcemy potem szybko zasnąć.

Najprostszą oraz powszechniejszą przyczyną jest spożycie nadmiernych ilości płynów przed snem. Niemniej jednak istnieje także możliwość, że twoje nocne wizyty w toalecie mają korzenie głębiej w poważniejszym źródle, takim jak choroba. 

Zjawisko oddawania moczu w nocy medycy określają mianem nykturii. Wśród potencjalnych powodów tego zjawiska wymienia się zaburzenia metaboliczne, cukrzycę czy choroby nerek. Dlatego warto zawsze skonsultować się z lekarzem w przypadku tego typu problemów oraz nie zbagatelizować ich, jeżeli istnieje podejrzenie, że przyczyna leży poza jedynie nadmiernym spożyciem płynów. Kłopoty tej natury często pojawiają się wraz ze starzeniem organizmu. 

Aż 25 procent osób powyżej 65. roku życia musi budzić się w nocy, by skorzystać z toalety. Dodatkowo to zjawisko zazwyczaj dotyka mężczyzn częściej niż kobiety, ze względu na różnice w problemach zdrowotnych charakterystycznych dla obu płci w tym okresie życia.

Nocne wstawanie do toalety. O tym musisz pamiętać

Gdy odczuwasz potrzebę skorzystania z toalety w środku nocy, istotne jest, abyś unikał silnego światła w drodze do niej. Ekspozycja na jasne światło może znacząco utrudnić ponowne zaśnięcie, bowiem intensywne światło informuje podświadomość organizmu, że nadszedł dzień i należy się obudzić. To zjawisko natychmiastowo spowalnia wydzielanie melatoniny, znanego jako hormon snu. Tempo, w jakim ponownie zaśniesz, zależy od poziomu tej substancji. Dlatego, jeśli nie chcesz się z tym zmagać, staraj się ograniczyć ilość światła w trakcie wizyty w toalecie. Najlepiej wykorzystać delikatne źródło światła, takie jak lampka nocna. W przypadku konieczności użycia jasnego światła w łazience warto choćby przymknąć oczy – taki zabieg częściowo ograniczy ilość światła, które dostanie się do źrenic.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości