Przeglądasz telefon przed snem? O tym musisz pamietać

16 sierpnia 2023, 09:51, Oprac.: Marcin Kluwak
Obraz autorstwa Freepik
Dla większości z nas telefon stanowi pierwszy punkt kontaktu zaraz po przebudzeniu. Podobnie, przed snem wiele osób przyzwyczaiło się do spędzania chwili na przeglądaniu mediów społecznościowych. Czy, jednak gdy budzimy się niewyspani, możemy winić za to nasz telefon?

Dlaczego przeglądanie telefonu może wpływać negatywnie na jakość snu?

Istnieje przekonanie, że korzystanie z telefonu przed snem może negatywnie wpływać na nasz sen, ponieważ jego ekran emituje tzw. niebieskie światło. I właśnie to niebieskie światło może zakłócać produkcję melatoniny, znaną jako „hormon snu". W rzeczywistości, to właśnie melatonina pomaga regulować nasz rytm dobowy i pomaga nam zasnąć. Emitowane przez telefon niebieskie światło może wprowadzić mózg w mylne przekonanie, że jest nadal dzień, co może utrudniać zasypianie, nawet jeśli czujemy się zmęczeni.

Z tego powodu wielu ekspertów zaleca unikanie korzystania z telefonu przynajmniej godzinę przed planowanym pójściem spać. Warto również unikać oglądania innych urządzeń z ekranami, które także emitują niebieskie światło. Te działania mogą pomóc w utrzymaniu naturalnego rytmu snu i poprawie jakości naszego odpoczynku nocnego.

W ostatnich latach przeprowadzono szereg eksperymentów, w których badano, czy przeglądanie telefonu faktycznie wpływa na trudności z zasypianiem. Otrzymane wyniki były dość niejednoznaczne. Część z tych eksperymentów sugerowała, że istnieje związek pomiędzy przeglądaniem telefonu a trudnościami w zasypianiu. Jednakże inne badania nie wykazały znaczących różnic pomiędzy osobami, które korzystają z telefonu przed snem, a tymi, którzy tego nie robią.

Czy przeglądanie telefonu przed snem jest szkodliwe?

 

W tej sytuacji najrozsądniej jest samodzielnie zbadać, czy przeglądanie telefonu rzeczywiście wpływa na nasz sen. Jeśli jesteś skłonny do tego, możesz na przykład przez tydzień powstrzymać się od używania telefonu przed snem i obserwować ewentualne zmiany. W ten sposób przekonasz się, czy ograniczenie korzystania z telefonu przynosi ulgę w zasypianiu i poprawę jakości snu. Warto mieć na uwadze, że możesz nie odczuć żadnej wyraźnej różnicy, ale przeprowadzenie takiego prostego eksperymentu w warunkach domowych może być tylko korzystne.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości