Rejestrujesz firmę? Zawczasu pomyśl, jaka księgowość będzie dla Ciebie najlepsza!

14 listopada 2023, 10:56, Artykuł partnera
Masz głowę pełną zawodowych planów, wiesz jak pozyskać zlecenia, chcesz się usamodzielnić, chcesz robić to, co kochasz. Piękna wizja i jak najbardziej realna. Zaczynasz działać, wszystko dobrze się układa i nagle… dochodzisz do biurokratycznej ściany. To jest ten moment, kiedy chcesz wystawić pierwszą fakturę. Musisz się zająć milionami papierków, zarejestrować działalność, zająć się księgowością. Nie masz do tego głowy, ani czasu. Co robić?

Rejestracja firmy w Polsce i księgowość dla firm

W Internecie krążą memy i dowcipy na temat tego jak trudnym zadaniem jest prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Planując jednak pracę na własny rachunek nie musisz się tym aż tak bardzo zamartwiać. Będąc freelancerem możesz wprawdzie rozliczać się z pracodawcą na podstawie umowę o dzieło, ale na dłuższą metę ciężko ten stan utrzymać. Nie każdy zleceniodawca będzie chciał taką umowę podpisać, a przy wielu umowach rozliczenie roczne może się okazać koszmarem. Poniżej opiszemy jak sobie poradzić z rejestracją firmy w Polsce i księgowością dla małych firm.

Rodzaje działalności gospodarczych

W Polsce istnieje wiele różnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Należy mieć świadomość, że każdy przedsiębiorca odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem. Wyjątkiem wydają się być spółki kapitałowe, gdzie odpowiedzialność właścicieli ogranicza się tylko do wysokości wpłaconej kwoty kapitału, ale pełna odpowiedzialność przeniesiona jest na zarząd. Dla małej działalności rzadko są to dobre rozwiązania. Jakie więc mamy opcje?

  1. Jednoosobowa działalność gospodarcza. Najprostsza forma działalności. Daje spore możliwości co do sposobu prowadzenia księgowości, możliwość zatrudniania pracowników i rozwijania przedsiębiorstwa.

  2. Spółka cywilna. To po prostu dwie lub więcej osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą pod wspólną firmą. Wszyscy wspólnicy rozliczają się ze skarbówką i ZUS-em samodzielnie.

  3. Spółki osobowe (partnerska, jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna). Rejestrowane przez sąd gospodarczy (wpisywane do Krajowego Rejestru Sądowego). Tutaj w dalszym ciągu za sprawy spółki odpowiadają wspólnicy (niestety solidarnie), a proces rejestracji jest znacznie bardziej skomplikowany, niż dla punktów poprzednich.

  4. Spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna). Rejestrowane w KRS. Obligatoryjnie skazane na prowadzenie kosztownej i skomplikowane pełnej księgowości, obciążone trudnym do uniknięcia podwójnym opodatkowaniem, co raczej dyskredytuje je na starcie dla osób chcących samodzielnie prowadzić firmę.

Jeśli zaczynasz prostą, jednoosobową działalność, chcesz być freelancerem – optymalne wydaje się być zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej. Daje to możliwość rozwoju, dość swobodnego wyboru formy opodatkowania, a od kilku lat firmy takie w całości mogą być dziedziczone.

Rejestracja firmy online. Jakie są rodzaje księgowości dla firm?

W dalszym tekście ograniczymy się do firm rejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG, punkty 1 i 2 powyżej). Jest to procedura stosunkowo prosta. Stosunkowo, czyli w porównaniu do nie tak odległych czasów, gdy wymagało to osobistej wizyty w kilku urzędach. W zasadzie sprowadza się do wypełnienia formularza na stronie internetowej. Jeśli nie posiadasz profilu zaufanego, aplikacji mObywatel lub podpisu kwalifikowanego, być może będzie się to wiązało z koniecznością krótkiej wizyty w urzędzie miasta lub gminy w celu potwierdzenia.

Jeśli potrzebujesz pomocy w rejestracji firmy, umów się na spotkanie z konsultantami Ifirma: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Tyle teorii. W praktyce samo przebrnięcie przez pytania w formularzu może się wydawać przytłaczające. Już na tym etapie musisz wybrać bowiem rodzaj księgowości dla firmy oraz formę opodatkowania spośród poniższych:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych;

  • według skali podatkowej (12%, 32%);

  • według stawki liniowej (19%);

  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Do tego należy dobrać rodzaj księgowości (uproszczona prowadzona w formie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów lub Ewidencji przychodów opodatkowanych ryczałtem oraz pełna księgowość w postaci ksiąg rachunkowych). Brzmi skomplikowanie? Oczywiście! Tym bardziej, że są określone kryteria wyboru rodzaju księgowości do formy opodatkowania. Do tego dochodzi podatek od towarów i usług (VAT). 

Księgowość dla małych firm

Prowadzenie księgowości może być czasochłonne i uciążliwe. Trzeba się orientować w gąszczu przepisów, znać procedury, terminowo wysyłać deklaracje. Warto pomyśleć o tym, żeby delegować to niewdzięczne zadanie na specjalistyczne biuro rachunkowe. To się po prostu opłaca. Bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem jest księgowość internetowa dla małych firm. Dobre biuro rachunkowe online, oprócz podstawowych usług, udostępnia szereg udogodnień – dedykowana księgowa, możliwość wystawiania faktur, bezpieczny system CRM, kalendarz przedsiębiorcy, automatycznie generowane zestawienia oraz raporty i wiele innych.

Sprawdź najchętniej wybierane biuro rachunkowe online: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości