Zanim zaczniesz zastanawiać się nad wprowadzeniem elastycznego grafiku w swojej firmie, powinieneś dokładnie zrozumieć, na czym polega różnica między takim trybem pracy, a całkowicie swobodnym harmonogramem, w którym godziny pracy nie są określone w umowie o pracę.
W celu wdrożenia elastycznego grafiku należy uwzględnić przepisy prawne, określić w umowach o pracę wybrany tryb pracy oraz stworzyć system kontroli, aby określony model pracy nie wpłynął negatywnie na jej wyniki.
Kodeks pracy pozwala na pracę bez sztywnego grafiku. Prawo stanowi, że czas wykonywania obowiązków w ciągu dnia może być ustalany w drodze porozumienia stron.
Czasami pracodawcy, biorąc pod uwagę preferencje i osobiste okoliczności, dają pracownikom możliwość samodzielnego decydowania, o której godzinie rozpocząć dzień pracy. Takie ustalenia mogą być sporządzane w formie ustnej, z określeniem przedziału czasowego lub ogólnej liczby godzin pracy dziennie, tygodniowo lub miesięcznie.
Główną zaletą elastycznego grafiku jest zwiększenie lojalności pracowników wobec firmy. Osoby pracujące w warunkach elastycznego grafiku lepiej utrzymują równowagę między pracą, a życiem prywatnym, co obniża poziom stresu i zwiększa wydajność.
Ponadto elastyczny grafik przyczynia się do poprawy pracy zespołowej. Pracownicy mogą koordynować swoje procesy pracy, wybierając najbardziej dogodny czas na realizację poszczególnych zadań. To zaś znacząco poprawia komunikację i współpracę w zespole.
Kolejną zaletą jest możliwość szybkiego rozwiązywania problemów, ponieważ pracownicy, pracując w różnych godzinach, mogą łatwo uzgodnić swoje harmonogramy, co skraca czas oczekiwania i zwiększa ogólną produktywność.
Elastyczny grafik wymaga ściślejszej kontroli czasu pracy. Dotyczy to nie tylko kierownictwa, ale także samych pracowników, którzy muszą uważnie śledzić swój czas i uwzględniać harmonogramy współpracowników.
Aby elastyczny grafik przynosił korzyści pracodawcy, ważne jest, by dokładnie przeanalizować procesy biznesowe, określić optymalny czas pracy dla każdego stanowiska i starannie określić wymagania dotyczące wykonywanych obowiązków. Istotne jest znalezienie równowagi między oczekiwaniami pracowników, a koniecznością zapewnienia odpowiedniej liczby pracowników w każdej chwili. Może to być trudne, ale ułatwia to dobrze funkcjonująca komunikacja wewnętrzna.
Firmy, które oferują swoim pracownikom elastyczny grafik i uwzględniają ich opinie w organizacji procesów pracy, w porównaniu z tymi gdzie stosowany jest sztywny nadzór i ustalony harmonogram, częściej przyciągają wykwalifikowanych specjalistów i otrzymują od nich wysokie oceny.
Wprowadzenie elastycznego grafiku pracy, w opinii ekspertów www.cleverstaff.net, czołowej firmy zajmującej się produkcją oprogramowania dla branży HR i rekrutacji, może stać się potężnym narzędziem w zarządzaniu firmą oraz zwiększeniu jej atrakcyjności. Wśród korzyści, które mogą czerpać z takiego rozwiązania pracodawcy, są:
poprawa atmosfery w pracy;
zmniejszenie liczby spóźnień i nieobecności;
przyciąganie wykwalifikowanej kadry;
zmniejszenie rotacji kadrowej;
zwiększenie produktywności;
rozszerzenie godzin pracy z klientem;
poprawa wizerunku pracodawcy;
optymalizacja wykorzystania czasu pracy;
zmniejszenie potrzeby pracy w nadgodzinach;
wzmocnienie dyscypliny pracy i in.
Praca w trybie elastycznym ma też wady, które powinien uwzględniać każdy pracodawca:
Aby elastyczny grafik był efektywny, pracownicy muszą być odpowiedzialni i posiadać wysoką samodyscyplinę.
Elastyczne grafiki, wprowadzone bez jasnych zasad i określonych mechanizmów współpracy, mogą stwarzać trudności w koordynowaniu pracy zespołowej i zarządzaniu projektami;
Gdy pracownicy pracują w różnych godzinach, mogą wystąpić trudności z przydzielaniem zadań i zasobów;
Kierownictwo może mieć trudności z monitorowaniem realizacji zadań i kontrolowaniem procesów roboczych;
Czy w twojej firmie sprawdzi się elastyczny grafik? To zależy od wielu czynników. Przed jego ewentualnym wprowadzeniem rozważ wszystkie “za” i “przeciw”, a jeśli nadal będziesz miał wątpliwości - zwróć się o pomoc do fachowych doradców.