Wiadomości

Przedsiębiorcy buntują się. Rusza akcja #otwieramy

15 stycznia 2021, 09:59
fot. Shutterstock
W sieci pojawiła się "mapa wolnego biznesu", która zrzesza przedsiębiorców buntujących się przeciwko wprowadzonym restrykcjom. Wiele branż nie zgadza się z przedłużeniem lockdownu do co najmniej końca stycznia, dlatego też postanowiły otworzyć się pomimo rządowych obostrzeń. W całej Polsce swoje otwarcie ogłosiło na ten moment ponad 70 przedsiębiorców, natomiast w województwie lubuskim są to 4 firmy.

W poniedziałek 11 stycznia ruszyła akcja #otwieramy, czyli interaktywna mapa wolnego biznesu. Na mapie możemy znaleźć szereg przedsiębiorców, którzy postanowili otworzyć swoje biznesy pomimo wprowadzonych restrykcji. Wiele firm buntuje się, ponieważ nie może normalnie funkcjonować od kilku miesięcy, a do tego nie otrzymują wystarczającej pomocy od rządu, przez co ich pozostanie na rynku jest zagrożone. Niektórzy przedsiębiorcy są dosłownie na skraju bankructwa. Branża gastronomiczna jest zamknięta od 24 października 2020 roku i nie wiadomo, kiedy rząd pozwoli na jej otwarcie. 

- Jeżeli otwierasz biznes w pełnym zakresie działalności lub chcesz wyjść z podziemia i ogłosić, że działasz na pełnych obrotach szerszemu gronu klientów, ogłoś to na naszej interaktywnej mapie wolnego biznesu – czytamy na stronie interaktywnej „mapie wolnego biznesu”.

W piątek 15 stycznia na mapie możemy znaleźć ponad 70 przedsiębiorców z całej Polski, którzy postanowili otworzyć swoją działalność. Najwięcej otwartych punktów jest na południu kraju. Jk się okazuje, swoje biznesy postanowili otworzyć również 4 przedsiębiorcy z województwa lubuskiego. 

#otwieramy w województwie lubuskim:

- Chillout Pub przy ul. Pocztowej 13 w Gorzowie

- Siłownia KDK Fitness przy ul. Kombatantów 34 w Gorzowie

- Pensjonat pod Strzechą, który mieści się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Głębokie koło Międzyrzecza

- Cytrynki Fitness & Siłownia przy ul. Koszarowej 10 w Szprotawie

Jak tłumaczą twórcy akcji #otwieramy i interaktywnej „mapy wolnego biznesu”, zgodnie z Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 27 października 2020 r. II SA/Op 219/20 bez wprowadzenia stanu klęski żywiołowej rząd nie może zakazać określonych zakresów działalności. Tak więc zakaz prowadzenia działalności dyktowany aktami wykonawczymi Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi jest bezprawny. Także stosowane ograniczenia, o których mowa w art. 22 Konstytucji RP, nie mają prawidłowej podstawy prawnej, gdyż upoważnienie ustawowe nie zawiera jakichkolwiek wytycznych do wydawanych aktów wykonawczych, co jest sprzeczne z art. 92 Konstytucji RP.

Tym samym żaden mandat wystawiony przez policję oraz kara administracyjna z sanepidu nie ma prawa dojść ostatecznie do skutku. Wobec powyższych faktów prawnych popartych przez wyrok WSA w Opolu, czas zakończyć gospodarczy lockdown.


Podziel się


Komentarze