Nowe wytyczne Urzędu Zamówień Publicznych
Branża IT rozwija się niezwykle szybko - poziom zaawansowania technologicznego sprzętów systematycznie wzrasta. Dlatego też, w zakresie przetargów konieczne było nowe zdefiniowanie i doprecyzowanie zapisów. Nad rekomendacjami pracowali nie tylko specjaliści z Urzędu Zamówień Publicznych, ale również przedstawiciele Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji czy Izby Gospodarki Elektronicznej. Były też przedmiotem kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które do proponowanych wytycznych nie zgłosiło żadnych uwag.
Po kilku latach oczekiwań przez branżę, Urząd Zamówień Publicznych wydał w końcu nowe wytyczne odnośnie zamówień dotyczących zestawów komputerowych. Jak zauważył UZP, w dotychczas składanych zamówieniach problem stanowiły nie kwestie proceduralne odnośnie udzielania zamówień, a zagadnienia techniczne. Dlatego też, nowe wytyczne skupiają się na formułowaniu konkretnych zapisów w dokumentacji. Warto zauważyć, że dokument pokazuje rozwiązania techniczne, ale niczego nie narzuca, pozostawiając wybór zamawiającym.
Jakie są nowe wytyczne?
UZP wskazuje, że według nowych wytycznych, w opisie zamówienia na dostawę urządzeń komputerowych przede wszystkim powinna się znaleźć specyfikacja odnośnie ich właściwości użytkowych, a nie parametrów konstrukcyjnych. Taka rekomendacja wynika z faktu, iż zamawiający, otwierając przetarg chce znaleźć sprzęt, który będzie się nadawał do realizacji konkretnych zadań. Mniejsze znaczenie mają tu techniczne detale, przewyższa je wartość użytkowa sprzętu komputerowego. Jakich przesłanek, które może mieć na myśli zamawiający, upatruje UZP? Przede wszystkim chodzi tu o wydajność urządzenia, jego zgodność z używanym oprogramowaniem. Ponadto istotna jest możliwość zachowania zasad ergonomii pracy podczas pracy na urządzeniu. Nie bez znaczenia pozostaje też cykl życia produktu i jego bezawaryjność, warunki gwarancji. A jeśli już komputer ulegnie awarii, istotne jest na ile dostępne są poszczególne części i podzespoły, umożliwiające naprawę. Jak zauważa Urząd, zamawiający powinien wskazać obszar zastosowania danego sprzętu, pomaga to oferentom w lepszy sposób dopasować się ze swoją ofertą do zamówienia. Oczywiście przy zamówieniach na sprzęt nie da się całkowicie uciec od szczegółów technicznych, dlatego też w nowych wytycznych znalazły się zapisy dotyczące tego w jaki sposób powinny być sformułowane zapisy dotyczące poszczególnych części, takich jak procesor czy karta graficzna.
Wytyczne dotyczące dostawców
W wytycznych UZP znajdziemy też informację odnośnie producentów. Opis zamówienia nie ma prowadzić do preferowanie konkretnego dostawy czy producenta. Tak może się stać w sytuacji, gdy specyfikowanie poszczególnych parametrów wejdzie na ten poziom szczegółowości, że skupi się wyłącznie na technikaliach, a nie na aspekcie użytkowym sprzętu. Dyskryminacja producentów stoi w sprzeczności z prawem dotyczącym zamówień publicznych i nie należy tych zapisów obchodzić, stosując nadmiernie szczegółowe opisy detali technicznych, prowadzące w efekcie do tego, że na przykład tylko jeden z obecnych na rynku producentów będzie mógł do przetargu przystąpić, z góry determinując jego wynik.
Gdzie szukać przetargów
Szukając przetargów i zleceń, warto skorzystać z platformy Oferent (oferent.com.pl). Po rejestracji możemy ją testować za darmo przez 20 dni. Intuicyjny w obsłudze portal daje możliwość samodzielnej filtracji kryteriów wyszukiwania ogłoszeń, tak aby przesyłane informacje jak najlepiej spełniały indywidualne oczekiwania użytkowników portalu. Warto spróbować już dziś i przekonać się jak wygodne jest to rozwiązanie.