Zielona Góra walczy z meszkami i komarami. Ruszają opryski, a miasto rozda mieszkańcom budki dla jerzyków

23 kwietnia 2021, 12:30
fot. facebook/Janusz Kubicki
Miasto Zielona Góra idzie na wojnę z meszkami i komarami. Na terenie miasta zostaną przeprowadzone opryski aż w 120 wyznaczonych miejscach. Mało tego, w sobotę urzędnicy będą rozdawać mieszkańcom drewniane budki dla jerzyków, czyli ptaków, które potrafią zjeść dziennie nawet 20 tys. owadów.

Druga połowa kwietnia to czas, kiedy miasta w całej Polsce rozpoczynają walkę z meszkami i komarami. W sporej części miast rozpoczynają się opryski, niektóre również stawiają na montowanie na budynkach budek dla jerzyków, czyli ptaków żywiących się przede wszystkim owadami.

Jak się okazało, władze Zielonej Góry postanowiły zrobić to kompleksowo. W mieście ruszają opryski, a mieszkańcy otrzymają od urzędników budki dla jerzyków. - Czas na budki dla jerzyków w Zielonej Górze! Te wyjątkowe ptaki są niezwykle potrzebne w miastach, bo żywią się uciążliwymi dla nas komarami. Szukając różnych sposobów walki z tymi uciążliwymi owadami postawiliśmy właśnie na jerzyka, który dziennie jest w stanie zjeść nawet do 20 tys. owadów błonkoskrzydłych! Razem możemy zwiększyć populację tych pożytecznych ptaków. O tej sprawie wiele lat informował i zabiegał o to radny Jacek Budziński – podkreśla Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. 

Miasto rozda mieszkańcom budki dla jerzyków

Dlatego też miasto przygotowało dla mieszkańców drewniane budki, które będą rozdawane w sobotę 24 kwietnia w godz. 10-12 na parkingu przed urzędem miasta przy ul. Podgórnej 22. Do rozdania będzie 200 drewnianych „domków”. Każdy, kto zdecyduje się zamontować u siebie budkę, dostanie również instrukcję, jak to prawidłowo zrobić. 

Jest kilka ważnych zasad, których trzeba przestrzegać. Dla jerzyka, im wyższe miejsce, tym lepiej, więc mieszkańcy wieżowców będą mieli pole do popisu. Ptak ten nie skorzysta z budek założonych na pierwszym lub drugim piętrze. Żeby w budkach nie zalęgły się inne ptaki, należy zawiesić budkę pod koniec kwietnia, a jesienią można ją ściągnąć. Kluczem do sukcesu jest właściwe umiejscowienie budki. Powinna się ona znaleźć na wysokości minimum 5 metrów nad ziemią,  a bezpośrednio pod nią musi być kilka metrów wolnej przestrzeni, tak by młode mogły szybko wylecieć w przepaść. Budka nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepsze są więc północne i wschodnie ściany. Jerzyki przylecą do Polski na początku maja i wtedy będą szukać nowych lokalizacji na swoje gniazda.

Opryski przeciw meszkom, komarom i kleszczom w 120 miejscach na terenie Zielonej Góry

Zakład Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze kolejny raz idzie na wojnę z meszkami, komarami i kleszczami. W tym roku w walce ze szkodnikami pomogą naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Do opryskania jest ok. 120 miejsc m.in. tereny przedszkoli, żłobków, placów zabaw, miejsc rekreacyjnych, parków czy cmentarzy.  Opryskane będą m.in. Park Piastowski (wraz z placem zabaw), polana w Ogrodzie Botanicznym, Kaczy Dół, skatepark na osiedlu Pomorskim, ścieżka zdrowia i plac zabaw przy ul. Lechitów, Park Poetów, Gęśnik, skwer przy komendzie policji przy ul. Partyzantów i park przy ul. Rezedowej (Jędrzychów). 

Zabiegi wykonane zostaną dwa razy do roku, wiosną i jesienią bezpiecznym dla ludzi i zwierząt środkiem Astermet 200EC. Ponadto w planach są opryski zbiorników wodnych przeciwko larwom komarów (15 miejsc).


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości