Wielu z nas nie marzy już o dalekich wycieczkach na piaszczyste i szerokie plaże na drugim końcu świata. Pragniemy kontaktu, normalnego podania ręki podczas powitania czy wyjścia do restauracji czy pubu ze znajomymi. Starszym osobom brakuje natomiast osobistych wizyt lekarskich - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Jakdojade przez firmę badawczą Norstat.
Jak wynika z raportu, przemieszczania się bez maseczek chce aż 81% kobiet i 70% mężczyzn. Również więcej kobiet (71%) chce powrotu do osobistych wizyt lekarskich oraz do nauki stacjonarnej w szkole i na uczelni (18%).
Mężczyźni chętniej wróciliby do udziału w meczach i wydarzeniach sportowych, kobiety zaś w festiwalach, koncertach i targach gastronomicznych. 20% procent z nas tęskni do swobodnej celebracji wydarzeń religijnych, a 44% badanych chce swobodnego korzystania z galerii handlowych. Do pracy stacjonarnej już się tak nie spieszymy. Powrotu do biur chce tylko 7% ankietowanych.
W obszarze emocji najmniej Polakom brakuje gwaru w pracy, złapania za rękę na randce, a najbardziej poczucia bezpieczeństwa (49%) i odwiedzin u kogoś w domu (40%). Znaczenie mają także drobne gesty - do podawania ręki na przywitanie tęskni 41% respondentów, a do uśmiechania się do przechodniów aż 33%. Osobom po 65 roku życia najbardziej ze wszystkich badanych brakuje przytulania bliskich. To właśnie ta grupa przez większość pandemii była najbardziej zagrożona i tym samym odizolowana od bliskich.