Czas zlikwidować zakaz handlu w niedzielę?

1 czerwca 2021, 19:14, Marcin Kluwak
źródło: pixabay.com
Sklepy chcą sprzedawać w niedzielę, a konsumenci chcą robić zakupy. Przedsiębiorcy apelują, aby opracować przepisy, które zabezpieczą interesy sprzedawców, ale i pracowników. Mowa tu o dobrowolnej pracy w niedzielę, dodatkowych premiach motywacyjnych czy opracowaniu systemu, że pracownicy nie mogą pracować w więcej niż jedną niedzielę w miesiącu.

- Istnieje szereg mechanizmów, które pozwalają na to, by wprowadzić handel w niedzielę i jednocześnie nie zmuszać pracowników do pracy, gdy tego nie chcą - mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk. – Nie jestem ani zwolenniczką, ani przeciwniczką handlowych niedziel. Tutaj głos powinien należeć do konsumentów i przedsiębiorców. Ostatnie miesiące pokazują, że klienci szukają miejsc, gdzie będą mogli zrobić zakupy w niedzielę, a kolejne sklepy wykorzystują nieprecyzyjne przepisy i otwierają swoją działalność – mówi cytowana w komunikacie prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

Apel przedsiębiorców to reakcja na dyskusję, jaka wywiązała się po informacji sieci sklepów Kaufland o tym, ze sklepy będą otwarte również w niedzielę. - Będzie to kolejna sieć po Intermarche, Lewiatanie i Polomarkecie, która zamierza otworzyć się w niedzielę, wykorzystując kruczek prawny pozwalający na takie działanie, gdy sklep prowadzi również działalność pocztową. Kaufland jeszcze się nie otworzył, ale może to zrobić w każdej chwili.

Taka sytuacja wywołała oburzenie polityków PiS i związkowców. Jaki jest tego efekt? Już zapowiedziano zaostrzenie ustawy dotyczącej handlu w niedzielę. W opinii Północnej Izby Gospodarczej jest to zły kierunek działania – czytamy na stronach portalu wiadomoscihandlowe.pl

- Wolność gospodarcza to jedna z największych wartości, jaką posiadamy - mówi Hanna Mojsiuk. - Sklepy chcą sprzedawać w niedzielę, konsumenci chcą robić zakupy, należy więc opracować przepisy, które zabezpieczą interesy przedsiębiorców i pracowników. Istnieje szereg mechanizmów, które pozwalają na to, by wprowadzić handel w niedzielę i jednocześnie nie zmuszać pracowników do pracy, gdy tego nie chcą. Mowa np. o dobrowolnej pracy w niedzielę, dodatkowych premiach motywacyjnych czy opracowaniu systemu, że pracownicy nie mogą pracować w więcej niż jedną niedzielę w miesiącu. Przykłady kreatywnych marketów pokazują, że zakaz handlu w niedzielę to błąd, nieszczelny przepis, który nie ma dzisiaj uzasadnienia gospodarczego - dodaje prezes Izby.

źródło: wiadomoscihandlowe.pl


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości