Chcesz mieć prawo jazdy? Musisz poczekać w długiej kolejce na egzamin

7 czerwca 2021, 10:42, Marcin Kluwak
Długa kolejka chętnych po prawo jazdy w zielonogórskim WORD. Jak przyznaje Edward Jakubowski, dyrektor ośrodka, codziennie egzaminowanych jest około 100 osób.

- Sytuacja covidowa nawarstwiła nam egzaminowanie, tych egzaminów jest więcej. Czas oczekiwania jest wydłużony do około 30 dni – mówi na antenie Radia Zielona Góra Edward Jakubowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zielonej Górze.

Oczywiście najwięcej jest na kategorię B, codziennie do egzaminu podchodzi około 100 osób. Nie wszyscy jednak zdają egzamin, a raczej - patrząc na statystki w zielonogórskich Wordzie, niewielu zdaje. Zdawalność egzaminu na prawo jazdy oscyluje w granicach 34 procent.

Jeszcze gorzej jest w Gorzowie. Tutaj zdawalność egzaminów praktycznych na prawo jazdy wynosi niewiele ponad 28 procent.

Skąd w ogóle tak kiepski wynik Gorzowa? - Rzeczywiście wygląda to kiepsko, jeżeli patrzymy na same liczby. Jednak wpływ na to ma kilka czynników. Jednym z nich jest to, że na 74 ośrodki nauki jazdy znajdujące się na północy naszego województwa, zaledwie 11 z nich posiada własne place manewrowe, gdzie kursanci mogą się szkolić. Natomiast pozostali wynajmują plac od innych szkół i tak naprawdę osoby chcące zdać prawo jazdy, spędzają bardzo mało czasu ćwicząc jazdę na placu manewrowym. Jeżeli przychodzi do nas osoba i popełnia karygodne błędy na placu, zostając sama w aucie, to nie jest to wina egzaminatora. W naszych pojazdach są zainstalowane trzy kamery, więc jeżeli egzaminator zachowywałby się wobec kursanta w sposób nieprawidłowy, wszystko zostałoby nagrane, a osoba zdająca egzamin mogłaby się od tego odwołać – tłumaczy Jarosław Śliwiński, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gorzowie

Jakie są najczęstsze błędy przy egzaminach praktycznych na prawo jazdy? Zadań do wykonania podczas jazdy po mieście jest sporo (prawie 30). Lista błędów, które kończą egzamin w trybie natychmiastowym, jest bardzo długa. Głównie są to zachowania osoby egzaminowanej zagrażające bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego, a więc:

- niezastosowanie się do znaków zakazu oraz nakazu,

- wymuszenie pierwszeństwa przejazdu,

- spowodowanie kolizji drogowej,

- przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 20 kilometrów na godzinę,

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszym lub rowerzystom.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości