Tragedia nad jeziorem. Utonął 60-letni mężczyzna

13 lipca 2021, 12:56
fot. Lubuska policja
Do tragicznego zdarzenia doszło w niedzielę nad jeziorem Trzcinno koło Świebodzina. Z wody wyłowiono 60-letniego mężczyznę, którego pomimo podjętej reanimacji nie udało się uratować.

Wakacje to czas spędzany w dużej mierze nad wodą. Niestety w powiecie świebodzińskim doszło do pierwszego w sezonie letnim utonięcia. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie otrzymał zgłoszenie w niedzielne południe 11 lipca, że do wody w jeziorze Trzcinno koło miejscowości Rozłogi wszedł mężczyzna, ale już z niej nie wyszedł. 

Został wyciągnięty zwody na brzeg i i niestety pomimo podjętej reanimacji nie udało się uratować mężczyzny. Lekarz stwierdził zgon. - Pamiętajmy o ostrożności nad wodą i stosujmy się do kilku zasad, które pozwolą nam bezpiecznie wypoczywać – podkreśla Marcin Ruciński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie.

1. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.

2. Jeśli w wodzie są twoje dzieci, miej nad nimi ciągły nadzór. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców czy opiekunów z obowiązku pilnowania dzieci.

3. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu!

4. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.

5. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych.

6. Pływanie po zapadnięciu zmroku jest niebezpieczne.

7. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.

8. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników lub funkcjonariuszy Policji.

9. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.

10 Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym.

11. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości