Wiadomości

Polak za kierownicą na podwójnym gazie

27 października 2021, 12:52
foto: Lubuska Policja
Święta, długie weekendy, czy też wakacje. Wciąż chętnie wsiadamy za kierownicę, będąc po spożyciu alkoholu. Nie odstraszają wysokie kary, bo liczba zatrzymanych pijanych kierujących wciąż rośnie. Co 70 kontrolowany kierujący jest po „kilku głębszych”

Statystyki prowadzone przez policję dostarczyły niepokojących danych. Choć w ostatnich latach odnotowano mniej poszkodowanych i zabitych w wypadkach drogowych, to nadal liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców nie spada i sięgnęła w tym roku już ponad 60 000. 

Eksperci z rankomat.pl przeanalizowali statystyki policji z ostatnich czterech lat, zauważając niebezpieczny trend. Pomimo szeregu kampanii społecznych oraz zaostrzenia kar dla pijanych kierowców, liczba zatrzymanych nietrzeźwych osób nie spada.

W roku 2020 można zauważyć spadek liczby nietrzeźwych kierowców. Wytłumaczenie tego stanu rzeczy jest dość oczywiste. Z uwagi na pandemię Covid-19, lockdown i ograniczenia w poruszaniu się, ruch na drogach był zauważalnie mniejszy. Jednak już 2021 roku liczba kierowców nietrzeźwych podczas kontroli była dokładnie taka sama, jak w 2019 roku (dane na dzień 24.10). Warto zauważyć, że wszystkie inne statystyki, jak ogólna liczba wypadków, rannych czy zabitych w zdarzeniach drogowych utrzymuje tendencję spadkową. 

Wakacje coraz bardziej niebezpieczne

Z roku na rok szczególnie rośnie liczba nietrzeźwych kierowców w okresie wakacyjnym. Dwa lata temu ta statystyka wzrosła rok do roku o 850 osób (5,4%), w 2020 roku o 588 osób (3,5%) i aż o 977 osób w 2021 roku (5,7%).

Czy na Wszystkich Świętych też będzie więcej nietrzeźwych?

Warto zwrócić uwagę na to, że liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców w okresie Wszystkich Świętych również utrzymuje się na wysokim poziomie. Od 2015 roku do 2017 roku widać wyraźny spadek liczby nietrzeźwych kierujących zatrzymanych w okresie Święta Zmarłych, jednak już w 2018 roku liczba ta wzrosła o 7,7% rok do roku, a następnie o 14,6% w roku 2019. 

- Niepokojąca liczba pijanych kierowców wywołała reakcję ze strony organów prawodawczych. W życie ma wejść nowelizacja przepisów uzależniająca wysokość składki za OC od mandatów i punktów karnych posiadacza pojazdu. Dodatkowo Ministerstwo Sprawiedliwości wróciło do rozważań na temat konfiskaty pojazdu za prowadzenie go pod wpływem co najmniej 1,5 promila w wydychanym powietrzu lub 1 promila w sytuacji spowodowania wypadku - mówi Daniel Bartosiewicz, ekspert rankomat.pl

Opublikowany w październiku 2021 roku raport Najwyższej Izby Kontroli weryfikujący realizację Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013 – 2020 dał niepokojące wnioski. W 2021 roku częstotliwość zatrzymania kierowcy pod wpływem alkoholu wzrosła ponad dwukrotnie. W 2017 roku co 160 zatrzymany kierujący był w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. W 2021 roku jest to już co 70 kierujący. 


Podziel się


Komentarze


Zobacz także


Pozostałe wiadomości