Leczenie opryszczki ust – co warto stosować?

4 listopada 2021, 17:02
Opryszczka ust (znana też jako opryszczka wargowa, zimno czy skwarka) jest bolesna, pojawia się w najmniej spodziewanym momencie i nieestetycznie wygląda.

Wywołuje ją zakażenie wirusem opryszczki pospolitej HHV-1. Patogen może być przez wiele lat uśpiony, nie dając żadnych objawów. Pojawieniu się symptomów sprzyja m.in. obniżenie odporności. Jak leczyć opryszczkę ust?

Krem lub maść na opryszczkę

W leczeniu opryszczki ust wykorzystuje się acyklowir. Lek należy do inhibitorów polimerazy DNA. Wpływa na procesy replikacji wirusów we wnętrzu zarażonych komórek. Acyklowir bywa składnikiem tabletek dostępnych na receptę albo bez recepty. Na wspomnianym składniku aktywnym może bazować także krem albo maść na opryszczkę. Preparaty przeznaczone do stosowania miejscowo tworzy się także z wykorzystaniem tlenku cynku albo ekstraktu z melisy. Składniki mogą hamować namnażanie się wirusa.

Plastry na opryszczkę

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa opryszczki, warto zastosować plastry na opryszczkę. Tego typu środki zmniejszają ryzyko zakażenia innych osób patogenom. Plastry hydrokoloidowe stwarzają wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu się rany bez wytworzenia się strupa. Akcesoria zmniejszają ryzyko pojawienia się blizny i podrażnienia obolałego miejsca. Plastry na opryszczkę są bardzo cienkie i zwykle przezroczyste. Dzięki tym cechom naklejone na okolice ust okazują się niemalże niewidoczne.

Leki przeciwwirusowe na opryszczkę wydawane na receptę

Całkowite wyleczenie opryszczki ust jest niestety niemożliwe. Osoby zainfekowane wirusem pozostają jego nosicielami do końca życia. Być może w przyszłości dostępne będą metody pozwalające na zupełne wyeliminowanie patogenu z organizmu. Aktualnie mamy szansę złagodzić objawy choroby i zmniejszyć ich częstotliwość.

W przypadku zakażeń wirusem opryszczki wargowej lekarz może zalecić stosowanie doustnych preparatów z acyklowirem lub walacyklowirem. Wskazaniem do przyjmowania wspomnianych leków są nasilone objawy. Przy lżejszych symptomach można poprzestać na stosowaniu preparatów miejscowych takich jak maści, kremy czy plastry.

Jak zapobiegać nawrotom opryszczki ust?

Aby przeciwdziałać nawrotom opryszczki wargowej, warto dbać o swój organizm. Należy wysypiać się, stosować urozmaiconą dietę i pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Ponadto trzeba unikać nadmiernego wychłodzenia organizmu. Przemarznięcie również sprzyja pojawieniu się objawów opryszczki. Jesienią i zimą warto zatem dbać o ciepły ubiór i stosować specjalne pomadki ochronne na usta. By uniknąć nawrotów opryszczki, należy unikać zbyt długiego opalania, stosować ochronę przeciwsłoneczną i redukować stres.

Jeżeli na ustach pojawią się bolesne pęcherzyki, nie powinno się ich dotykać. Trzeba dokładnie myć ręce, a także pamiętać o tym, by używać oddzielnych ręczników, pomadek, sztućców i naczyń, by nie zarazić innych. Po złagodzeniu objawów opryszczki warto zmienić przedmioty codziennego użytku: pościel, ręczniki oraz szczoteczkę do zębów.

W leczeniu opryszczki ust o mniejszym nasileniu symptomów można wykorzystać kremy i maści z cynkiem, ekstraktem z melisy lub acyklowirem. W celu zabezpieczenia obolałego miejsca i przyspieszyć gojenie pęcherzy, warto zastosować specjalne plastry na opryszczkę. Przy nasilonych objawach warto skonsultować się z lekarzem, który przepisze doustne leki przeciwwirusowe i zaleci najkorzystniejsze metody łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości