Zmiany weszły w życie 16 grudnia i wciąż jest sporo niejasności, jeżeli chodzi o tzw. mały ruch przygraniczny. Z ostatnich informacji wynika, że na teren Brandenburgii możemy wjechać jedynie w celach dojazdu do pracy lub szkoły. Nie jest dozwolona tzw. turystyka zakupowa, czy usługowa.
Przy podróży do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka (jakim jest Polska) należy liczyć się z obowiązkiem przebywania w 10-dniowej kwarantannie oraz dokonać elektronicznej rejestracji podróży na portalu www.einreiseanmeldung.de.
Jak informuje portal naszeslubice.pl, od 16 grudnia otwarte będą tylko placówki handlu detalicznego środkami spożywczymi, a także cotygodniowe targi z żywnością, bezpośrednie markety spożywcze, usługi związane z odbiorem i dostawą towarów, sklepy z napojami, sklepy ze zdrową żywnością, sklepy z artykułami specjalnymi dla dzieci, apteki, sklepy z artykułami medycznymi, optycy, punkty z aparatami słuchowymi, stacje benzynowe, warsztaty samochodowe, warsztaty rowerowe, banki, urzędy pocztowe, pralnie, punkty sprzedaż gazet, sklepy z artykułami dla zwierząt, sklepy z paszami oraz sprzedaż choinek i hurtownie. Zamknięte są np. sklepy obuwnicze, odzieżowe, czy budowlane.
Berlin bardziej liberalny
Tutaj możemy pojechać na zakupy. Do stolicy Niemiec bez konieczności odbycia kwarantanny możemy wjechać na maksymalnie 24 godziny – jeżeli chodzi o zakupy, czy usługi. Na maksymalnie 72 godziny możemy pojechać na odwiedziny do krewnych pierwszego lub drugiego stopnia, czyli do dzieci i rodziców bądź do wnuków i dziadków.
Pracownicy przygraniczni mogą poruszać się bez żadnej kwarantanny w obie strony. Przepisy mają obowiązywać do 10 stycznia 2021 roku.
Kto może wjeżdżać bez obaw?
Obowiązek odbycia kwarantanny i elektronicznej rejestracji podróżnych nie dotyczy osób, które:
1. przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie,
2. przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra (tj. kierowców zawodowych oraz pracowników firm transportowych).
Niemiecka Straż Graniczna nie wprowadziła kontroli na granicy polsko-niemieckiej. Wszystkie przejścia graniczne są otwarte, ale na drogach dojazdowych do i z granicy, po stronie niemieckiej możemy spotkać patrol policji lub straży granicznej, która będzie kontrolować celowość wjazdu do kraju.