Wiadomości

Przedsiębiorcy otwierają się. Policja interweniuje i kieruje wnioski do sądu

18 stycznia 2021, 10:36
fot. czytelnik Rafał
Wiele branż nie zgadza się z przedłużeniem lockdownu do końca stycznia, dlatego też postanowiły otworzyć się pomimo rządowych obostrzeń. W województwie lubuskim swoje otwarcie zgłosiły cztery firmy. Właściciele niektórych lokali nie musieli długo czekać na kontrole policji i sanepidu.

W ramach akcji #otwieramy, coraz więcej przedsiębiorców w całej Polsce buntuje się i otwiera swoje biznesy pomimo wprowadzonych restrykcji. Na Interaktywnej "mapie wolnego biznesu" swoje otwarcie ogłosiło sześciu przedsiębiorców z województwa lubuskiego. Są to:

- Kawiarenka u Agnieszki przy ul. Rynek 31 w Żarach

- Alpha Gym przy ul. Leśnej 1 w Zielonej Górze

- Chillout Pub przy ul. Pocztowej 13 w Gorzowie

- Siłownia KDK Fitness przy ul. Kombatantów 34 w Gorzowie

- Pensjonat pod Strzechą, który mieści się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Głębokie koło Międzyrzecza

- Cytrynki Fitness & Siłownia przy ul. Koszarowej 10 w Szprotawie

Policyjne interwencje w otwartych lokalach

Niestety właściciele niektórych lokali nie musieli czekać długo na interwencję policji. W czwartek 14 stycznia funkcjonariusze sprawdzili Cytrynki Fitness & Siłownia w Szprotawie, który był otwarty, tak jak zapowiadali to właściciele. - W czasie policyjnej interwencji w siłowni przebywało kilkunastu klientów. Osoby opuściły klub, a lokal w tym dniu został zamknięty. Następnego dnia, w piątek 15 stycznia funkcjonariusze również dokonali kontroli tego samego klubu fitness. Ponownie okazał się być otwarty. Znajdował się w nim pracownik oraz jeden klient, który oświadczył, że właśnie rehabilituje swój kręgosłup. W związku z niestosowaniem się do obowiązujących obostrzeń właściciel klubu poniesie konsekwencje. Policjanci będą w tej sprawie prowadzić postępowanie, które zakończy się skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Mundurowi sporządzili również pismo do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Żaganiu – mówi Aleksandra Jaszczuk, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu.

Policyjnej kontroli nie zabrakło również w Gorzowie. W Chillout Pubie policja wraz z pracownikami sanepidu przeprowadziła kontrolę zarówno w piątek 15 stycznia, jak i w sobotę 16 stycznia. Podczas każdej interwencji w lokalu przebywali klienci. - Policjanci po raz kolejny otrzymali sygnał o pubie przy ulicy Pocztowej, który mimo obowiązujących obostrzeń przyjmuje gości. Również ta kontrola zakończyła się skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Ponadto służby sanitarne mogą nałożyć na właściciela karę w wysokości nawet 30 tys. złotych. Takie kontrole będą przeprowadzane za każdym razem, kiedy otrzymamy sygnał, że dany lokal działa pomimo zakazu - komentuje Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

Kontrola pojawiła się także w Pensjonacie pod Strzechą koło Międzyrzecza. - Policjanci oraz pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej podczas kontroli restauracji w piątek 15 stycznia zastali siedzących przy stoliku klientów, którzy spożywali zamówiony posiłek.  Za popełnione przez właściciela lokalu wykroczenie zostanie skierowany do sądu wniosek o ukaranie - opowiada Justyna Łętowska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu.

#otwieramy

Jak tłumaczą twórcy akcji #otwieramy i interaktywnej „mapy wolnego biznesu”, zgodnie z Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 27 października 2020 r. II SA/Op 219/20 bez wprowadzenia stanu klęski żywiołowej rząd nie może zakazać określonych zakresów działalności. Tak więc zakaz prowadzenia działalności dyktowany aktami wykonawczymi Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi jest bezprawny. Także stosowane ograniczenia, o których mowa w art. 22 Konstytucji RP, nie mają prawidłowej podstawy prawnej, gdyż upoważnienie ustawowe nie zawiera jakichkolwiek wytycznych do wydawanych aktów wykonawczych, co jest sprzeczne z art. 92 Konstytucji RP.

Tym samym żaden mandat wystawiony przez policję oraz kara administracyjna z sanepidu nie ma prawa dojść ostatecznie do skutku. Wobec powyższych faktów prawnych popartych przez wyrok WSA w Opolu, czas zakończyć gospodarczy lockdown.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także


Pozostałe wiadomości