Wiadomości

Co powinno nas zaniepokoić po szczepieniu przeciwko COVID-19?

9 lutego 2021, 19:11
fot. Shutterstock
W całym kraju, w tym w województwie lubuskim trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Niektóre osoby wciąż mają wiele wątpliwości jeżeli chodzi o szczepionki, dlatego też prof. dr hab. n. med. Anna Boroń-Kaczmarska, wybitna specjalistka chorób zakaźnych oraz pasożytniczych opowiada o tym co powinno nas zaniepokoić po szczepieniu.

- Jakie powikłania po szczepieniu przeciwko COVID-19 pojawiają się najczęściej?

- Prof. Anna Boroń-Kaczmarska: Powikłania mogą być lokalne i uogólnione. Wśród tych pierwszych najczęstsze to ból lub zaczerwienienie w miejscu wkłucia oraz powiększanie węzłów chłonnych. Natomiast w przypadku powikłań uogólnionych, zwykle są to zwiększona ciepłota ciała i ogólne poczucie rozbicia. Najczęściej ustępują one w ciągu doby. Odległych i bardziej niepokojących skutków powikłań po szczepieniu obecnie nie ma, ponieważ dzisiejsze szczepionki są dużo bezpieczniejsze i czystsze niż te produkowane dawniej.

- Jakie objawy powinny nas zaniepokoić po szczepieniu?

- Jeśli dolegliwości będą trwały dłużej niż 2 - 3 dni, powinniśmy zgłosić się do lekarza.

- Czy są jakieś przeciwskazania do szczepienia dla kobiet karmiących piersią?

- Jeśli kobieta karmiąca piersią jest osobą zdrową, nie ma przeciwskazań do szczepienia. Natomiast jeśli pojawiają się jakieś stany zapalne, wówczas, podobnie jak w przypadku innych osób, należy odłożyć szczepienie na inny termin.

 

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska to znana i ceniona w kraju wybitna specjalistka epidemiologii i chorób zakaźnych oraz pasożytniczych, praktykująca lekarka i nauczyciel akademicki.

Podziel się


Komentarze


Zobacz także


Pozostałe wiadomości