Rowerem z Żagania pojedziemy po byłej linii kolejowej

9 marca 2021, 11:29, redakcja@lubuskie24.pl
źródło: bazakolejowa.pl
Ścieżki rowerowe oplatają województwo lubuskie. Żagański samorząd przymierza się do wybudowania odcinka ścieżki od terenu Muzeum Obozów Jenieckich aż do samego Stypułowa. Tam rowerzyści będą mogli kontynuować podróż w kierunku Nowej Soli.

Spotkanie w sprawie budowy ścieżki rowerowej odbyło się w starostwie powiatowym w Żaganiu. Samorządowcy oraz przedstawiciele stowarzyszenia miłośników kolei omawiali możliwe do realizacji warianty przebiegu ścieżki. Ostatecznie wybrano koncepcję opartą na wykorzystaniu starej infrastruktury kolejowej. Jako początkową stację wskazano punkt na terenie żagańskiego Muzeum Obozów Jenieckich, końcową w Stypułowie.

Stowarzyszenie Miłośników Kolei Ok-1 przygotowało pisma kierowane do Ministerstwa Infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A oraz do PKP S.A. z prośbą o wsparcie podjętej przez żagański samorząd inicjatywy i nieodpłatne przekazanie gruntów w ciągu zlikwidowanej linii kolejowej nr 371 pod budowę ścieżki rowerowej.

Grunty miałyby zostać przekazane Powiatowi Żagańskiemu, który zamierza przeprowadzić inwestycję przy wsparciu pozyskanych środków zewnętrznych oraz we współpracy z gospodarzami gmin będących właścicielami gruntów leżących na trasie planowanej ścieżki rowerowej.

Ścieżka będzie prowadzić do Stypułowa, gdzie obecnie kończy się trasa mająca około 55 kilometrów długości. Prowadzi ona przez Kożuchów, Nową Sól i koczy się w Sławocinie, przy granicy województw lubuskiego i wielkopolskiego.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości