Dziś Światowy Dzień Nerek? Czy Ty dbasz o swoje nerki?

11 marca 2021, 13:37, Marcin Kluwak, redakcja@lubuskie24.pl
Dziś Światowy Dzień Nerek. Choroby nerek, to problem przez wielu zupełnie lekceważony. O nerkach przypominamy sobie wówczas, gdy zaczynają nas boleć. Potwierdzają to statystyki, które mówią, że w takim kraju jak Polska, nawet 12 proc. populacji, czyli ponad 4 mln ludzi, ma problemy z nerkami! Tymczasem oficjalnie choruje na nerki 210 tys. osób.

Skąd ta różnica? – Ludzie nie zdają sobie sprawy, że ten problem ich dotyczy i zgłaszają się do nas kiedy jest już bardzo późno, o ile nie za późno – wyjaśnia lek. med. Ireneusz Habura, kierownik Klinicznego Oddziału Nefrologii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze

Lekarz zachęca, aby przynajmniej raz w roku robić badania moczu i kreatyniny. O profilaktyce mówi też Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Nerka", z którym nefrologia współpracuje już od ponad ćwierć wieku. - Członkowie Nerki pomagają nam również na wielu innych płaszczyznach – podkreśla Ireneusz Habura.

Do eskalacji problemu z nerkami przyczyniają się głównie złe nawyki jedzeniowe. Przede wszystkim nadmierne spożycie soli i cukru zawartych w żywności o złej jakości.

O tym, jak poważny to problem świadczą dane za 2020 r.:

- 281 pacjentów poddanych dializie w naszej stacji (64 na innych oddziałach)

- 16 173 wykonanych dializ (290 na innych oddziałach)

- 19 pacjentów z dializami otrzewnowymi wykonanymi w domach

- 5 087 takich dializ

- 9 naszych pacjentów podanych przeszczepowi nerek w innych ośrodkach.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości