Żegnamy kopciuchy – tak nazywa się miejski program wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, który wdraża w życie Nowa Sól. Realizowany on będzie w latach 2022-2026. Uruchomienie programu było konieczne, ponieważ według raportu wojewódzkiego Rocznej Oceny Jakości Powietrza przeprowadzonego przez Generalną Inspekcję Ochrony Środowiska, Nowa Sól znalazła się w czołówce polskich miast, w których średnioroczne stężenie benzopirenu jest najwyższe. Norma to 1 ng/m3 powietrza, w Nowej Soli granice bezpieczeństwa zostały przekroczone 7-krotnie.
Władze miasta nie mają na co czekać i jak najszybciej chcą pozbyć się kopciuchów. Problem w tym, że tak naprawdę nie wiadomo, ile zatruwających powietrze palenisk wciąż funkcjonuje w mieście. Pomóc ma w tym specjalna ankieta.
- Do Państwa drzwi zapuka miejski ankieter z prośbą o przekazanie kilku bardzo krótkich informacji: adres nieruchomości, rodzaj stosowanego ogrzewania i wykorzystywanego paliwa (np. węgiel, drewno, olej, gaz itp.), rodzaj i klasa zastosowanego kotła (np. klasy 3, 4, 5, pozaklasowy), danych o dodatkowych źródłach ogrzewania takich jak kominek, piecokuchnia, piec kaflowy – mówi Jacek Milewski, prezydent Nowej Soli.
Dane posłużą przede wszystkim do oszacowania kosztów i zaplanowania środków na lata 2022 – 2026 w ramach miejskiego programu wymiany źródeł ciepła „Żegnamy kopciuchy”. I co najważniejsze, nikt nie będzie tym razem nakładał mandatów, nawet jeżeli ktoś przyzna, że spalał w swoim palenisku odpady.