Ankieter zapyta o to, czym palimy w piecu. Bez obaw - mandatów nie będzie

25 marca 2021, 12:57, Marcin Kluwak, lubuskie24.pl
Nowa Sól chce wiedzieć dokładnie, czym ogrzewają się mieszkańcy miasta. Do drzwi każdego, kto ma własne palenisko, zapuka ankieter, który zbierać będzie dane dotyczące rodzaju stosowanego ogrzewania. Ma to pomóc w oszacowaniu kosztów miejskiego programu wymiany źródeł ciepła.

Żegnamy kopciuchy – tak nazywa się miejski program wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, który wdraża w życie Nowa Sól. Realizowany on będzie w latach 2022-2026. Uruchomienie programu było konieczne, ponieważ według raportu wojewódzkiego Rocznej Oceny Jakości Powietrza przeprowadzonego przez Generalną Inspekcję Ochrony Środowiska, Nowa Sól znalazła się w czołówce polskich miast, w których średnioroczne stężenie benzopirenu jest najwyższe. Norma to 1 ng/m3 powietrza, w Nowej Soli granice bezpieczeństwa zostały przekroczone 7-krotnie.

Władze miasta nie mają na co czekać i jak najszybciej chcą pozbyć się kopciuchów. Problem w tym, że tak naprawdę nie wiadomo, ile zatruwających powietrze palenisk wciąż funkcjonuje w mieście. Pomóc ma w tym specjalna ankieta. 

- Do Państwa drzwi zapuka miejski ankieter z prośbą o przekazanie kilku bardzo krótkich informacji: adres nieruchomości, rodzaj stosowanego ogrzewania i wykorzystywanego paliwa (np. węgiel, drewno, olej, gaz itp.), rodzaj i klasa zastosowanego kotła (np. klasy 3, 4, 5, pozaklasowy), danych o dodatkowych źródłach ogrzewania takich jak kominek, piecokuchnia, piec kaflowy – mówi Jacek Milewski, prezydent Nowej Soli.

Dane posłużą przede wszystkim do oszacowania kosztów i zaplanowania środków na lata 2022 – 2026 w ramach miejskiego programu wymiany źródeł ciepła „Żegnamy kopciuchy”. I co najważniejsze, nikt nie będzie tym razem nakładał mandatów, nawet jeżeli ktoś przyzna, że spalał w swoim palenisku odpady. 


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości