Lecznica zużywa 5,5 tony tlenu dziennie! Potrzebna była nowa parownica

12 kwietnia 2021, 15:35, Marcin Kluwak, lubuskie24.pl
foto: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze
Tlen w każdym szpitalu w obecnych czasach jest na wagę złota. Potrzeby są ogromne, sam Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze zużywa 5,5 tony tlenu dziennie! Dlatego potrzebne było uruchomienie parownicy, która zamienia ciekły tlen w gaz.

48 rezerwowych butli z tlenem było potrzebne na czas przeprowadzenia skomplikowanej operacji, jaką było podłączenie drugiej parownicy w szpitalu w Zielonej Górze. Wszystko po to, aby pacjentom nie zabrakło tego życiodajnego pierwiastka chemicznego, szczególnie podczas podłączania parownicy.

- Podłączenie kolejnego urządzenia wiązało się ze skomplikowaną operacją logistyczną. – Wymagało to zaangażowania i korelowania prac kilku firm, a także zapewnienia na ten czas 48 rezerwowych butli z tlenem, w czym wydatnie pomogły nam służby Wojewody Lubuskiego Udało się tę operację przeprowadzić sprawnie - tłumaczy Paweł Niedźwiedzki, kierownik Działu Eksploatacji Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Zapewnienie pacjentom z COVID-19 tlenu, to obecnie jedno z kluczowych wyzwań szpitala. Dlatego tak ważny był sprawny montaż drugiej parownicy. – Tlen w zbiorniku jest w formie ciekłej, aby go podać pacjentom musi być przetworzony w formę gazową. Do tego właśnie służy parownica. Jedna to było za mało, bo kiedy pokrywała się lodem, spadała jej wydajność – dodaje Niedźwiecki.

Szpital w Zielonej Górze zużywa dziennie 5,5 tony tlenu. Trzy tony dziennie „pochłania” Szpital Tymczasowy a 2,5 tony reszta szpitala, w tym głównie budynek U, w którym leczone są osoby chore na COVID-19.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości