Na S3 w Zielonej Górze staną ekrany akustyczne. W końcu będzie ciszej

19 maja 2021, 16:46, Marcin Kluwak, lubuskie24.pl
foto: GDDKiA w Zielonej Górze
Mieszkańcy budynków przylegających bezpośrednio do trasy szybkiego ruchu przebiegającą przez Zieloną Górę w końcu odetchną z ulgą. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, po przeprowadzonej analizie, zdecydowała o wybudowaniu ekranów akustycznych. Budowle chroniące przed hałasem pojawią się w trzech lokalizacjach.

Drogi szybkiego ruchu to znaczne ułatwienie dla kierowców, którzy mają do pokonania dziesiątki, a czasami nawet setki kilometrów. Jednak trasy te przebiegają często wzdłuż zabudowań mieszkalnych, bądź jak to jest w przypadku Zielonej Góry – tuż obok jednego z największych osiedli mieszkaniowych. Tuż obok S3 stoi rząd wieżowców. Ich mieszkańcy od dawna narażeni są na uciążliwy hałas.

Dlatego też GDDKiA zdecydowała się zmierzyć z tym problemem. Budowa dodatkowych zabezpieczeń akustycznych to efekt przeprowadzonej analizy i wykonanych na jej potrzeby pomiarów hałasu. Badania przeprowadzone w wielu miejscach wykazały przekroczenia wartości dopuszczalnych poziomu hałasu.

Nowe ekrany mają pojawić się w trzech lokalizacjach. Najdłuższy i najwyższy stanie na wysokości Osiedla Pomorskiego, gdzie de facto pojawią się dwa rzędy konstrukcji chroniącej mieszkańców przed hałasem. Rząd ekranów od strony osiedla, który wybudowany zostanie bliżej jezdni niż obecny, będzie miał 8 m wysokości, z dodatkową nadbudową pod kątem 45 stopni, i długość ponad 400 m.

Dodatkowy rząd ekranów, o długości ok. 350 m, stanie w pasie między jezdniami. Ten będzie miał wysokość 7 m. Pozostałe dwa, nieco krótsze i niższe, pojawią się na wysokości Raculi. Wszystkie mają mieć konstrukcję pochłaniającą typu „zielona ściana”.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie ekranów akustycznych przy drodze S3 na odcinku przebiegającym przez Zieloną Górę. Wykonawca na zaprojektowanie i budowę ekranów będzie miał 15 miesięcy od podpisania umowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ekrany staną najpóźniej do końca 2022 roku.


Podziel się


KomentarzePozostałe wiadomości